Doların Gücü, BTC ve Kriptoya Olan İştahı Azaltıyor - Bu Ne Zaman Sona Erecek?

Doların Gücü, BTC ve Kriptoya Olan İştahı Azaltıyor - Bu Ne Zaman Sona Erecek?

WOO Network Kurucu Ortağı Jack Tan'ın kişisel görüşleridir.

Geçtiğimiz on yılda tanık olduğumuz gibi Bitcoin'in (BTC) değer deposu veya “21. yüzyılın dijital altını” olacağı düşünceleri, erken benimseyenlerin tahmin ettiği gibi gerçekleşmedi. BTC ve teknoloji hisseleri arasındaki yüksek korelasyon göz önüne alındığında, BTC genellikle bir risk varlığı olarak değerlendirilir.

WOO Network Insights, Bitcoin vs SP500

Bundan emin olmak için BTC'nin USD paritesindeki fiyatının, boğa koşusunda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.000 dolardan 19.000 dolar ile 20.000 dolar bandına yaşadığı düşüş örnek verilebilir. Riskli varlıkların yaşadığı makro düşüş nedeniyle yatırımcılar, daha fazla Bitcoin tutmak için acele etmiyorlar, sadece “değer deposu” olacağı düşüncelerini alaya alıyorlar.

Yukarıda bahsedilenler, piyasanın mevcut görünümü hakkında değerlendirmedir. Piyasanın daha iyi performans göstermesi için kişinin farklı bir görüşe sahip olması ve fikir birliği değişene kadar bu görüşün daha doğru bir şekilde ortaya çıkması gerekir.

USD'nin gücünü BTC'nin değerinin bir göstergesi olarak kullanmanın doğru olup olmadığını sorduk mu? Kriz zamanlarında temerrüt alternatiflerinden biri olan altın, savaşa, enflasyona ve özkaynak erimesine rağmen neden iyi performans gösteremedi? BTC'nin “değer deposu” söylentileri neden gerçekleşmedi?

Cevap, USD gibi itibari paraların satın alma gücü açısından güçlü bir değere sahip olması nedeniyle, yatırımcıların alternatif bir para sistemi aramaya gerek duymadıklarıdır. Örneğin, ABD para arzı 2020'de 3,8 trilyon arttı veya kapsamlı niceliksel genişleme (Quantitative Easing - QE) nedeniyle şimdiye kadar basılan tüm dolarların yüzde 20'sine tekabül ediyor. O zaman bile enflasyon oranları düşüktü.

Bununla birlikte, rejim değişikliği yaşattığı için enflasyonun, Covid’den daha riskli olduğunu görüyoruz. Bu, işgücü kıtlığı (fazla sayıdaki istifalar), bir enerji krizi (Rusya savaşı, fosil yakıtlara on yıllık yetersiz yatırım) ve düşük mal arzı (Çin'in ayrılması, yarı iletken maddelerin üretimindeki artış) nedeniyle yaşanan yüksek enflasyon rejimine yapısal bir geçiş yaşanabilir.

WOO Network Insights, ABD Enflasyonu

Fed’in politika faizleri konusundaki şahin duruşu, USD’nin güçlenmesine neden oldu. Ancak yakın gelecekte, düşük ekonomik büyüme ve yüksek işsizlik yeni normal olmaya başlarken, enflasyon oranlarının tahmin edilenden daha kötü olma ihtimali var. Eğer öyle olacaksa, modern demokratik hükümetler için ilk sınav, hangi yolu izleyeceklerini belirlemektir.

Tarih bize hükümetlerin her zaman daha kolay seçeneği seçtiğini, yani çıkış yollarını yazdırdığını söylüyor. Ancak geçtiğimiz on yıllarda yaşadığımız düşük enflasyon rejimindeki niceliksel genişleme, yüksek enflasyon ortamından tamamen farklıdır.

Bu yol bir kez seçildiğinde, itibari para değer kaybetmeye başlayacaktır. İngiltere'den başka bir yere bakmayın, yeni hükümetin mini bütçesi, Sterlin'in (bir zamanlar dünyanın rezerv para birimi) nasıl değersiz bir paraya dönüştüğünün iyi bir örneği oldu.

Gözlemlediğimiz gibi geçen ay üçüncü üç çeyrek puanlık faiz artırımı ile Fed hala şahin ve bu nedenle tüm varlıklar USD'ye çevriliyor. Fed'in gelecek yıl aynı zamanda çok daha kötü bir ekonomik görünümde şahin duruşunu devam ettirip ettirmeyeceğinden emin değiliz. Bu senaryoda, “değer deposu” olma hayaline oldukça yaklaşacak. Bu “değer deposu” anlatısı şu anda sadece bir meme, ama gelecek yıl gerçeğe dönüşme şansının yüksek olduğunu görüyoruz.

Bu senaryonun gerçekleşme ihtimaline dair işaretleri görmek için yakından izleyeceğiz ve bu ihtimale yakınlaştıkça güncellemeler paylaşmaya devam edeceğiz. Jeopolitik, ekonomi ve teknolojinin kesiştiği noktada çalışmak için ne harika bir zaman.


Yukarıdaki içerik, yatırım ve ticaret stratejileri için bir tavsiye değildir. Ayrıca herhangi bir ürün veya hizmetin teklifi, talebi veya tavsiyesi olarak nitelendirilemez. İçerik sadece bilgi paylaşımı amaçlıdır. İçeriği bir yatırım tavsiyesi olarak alan herkes, sonucunda doğacak sorunları kendisi üstlenir.

Read Next
Kripto alım-satımda “confluence” nedir ve neden önemlidir?

Kripto alım-satımda “confluence” nedir ve neden önemlidir?

Alım-satımla ilgili sayısız konuyu, göstergeyi ve analiz tekniğini ele alabiliriz, ancak asıl sihir bu farklı konular sinerjik bir alım-satım sisteminde birleştirildiğinde ortaya çıkar. Bugünkü makalemizde “confluence” kavramını, ne anlama geldiğini ve alım-satım işlemlerinizi nasıl bir üst seviyeye taşıyabileceğini ele alacağız. Farklı alım-satım araçları farklı yönlü ipuçları sağlar. Varsayımsal bulmacanın bu parçalarını bir araya getirmek, piyasanın nereye gittiğine dair daha net bir resim o
Jun 6, 2023
WOO Network ve Trader Joe, Arbitrum'daki büyümeyi hızlandırmak için stratejik bir ortaklık kurdu

WOO Network ve Trader Joe, Arbitrum'daki büyümeyi hızlandırmak için stratejik bir ortaklık kurdu

Ortaklık, şu anda Trader Joe'daki WOO - ETH likidite havuzu ile başladı. Arbitrum'a Derinlemesine Giriş Son 6 ay içinde, WOO ekosistemi hızla artan sayıda Arbinaut'a ev sahipliği yaptı. Şimdiye kadar 8,000'den fazla adres WOO Token'a sahip - bu, ilk çeyreğe göre %35'lik bir artışa tekabül ediyor.WOOFi, Kasım 2022'de orada konuşlandırıldığından beri kaynak veya hedef zincir olarak Arbitrum ağında 360.000'den fazla zincirler arası takas gerçekleştirerek ilgi topladı. WOOFi Stake 2.0'ın son çıkı
Jun 1, 2023
WOO X, bu nedenden dolayı $PEPE'yi listeledi

WOO X, bu nedenden dolayı $PEPE'yi listeledi

WOO Network, $PEPE listeleyerek, kullanıcıların sıfır komisyon ve 20x kaldıraçla $PEPE alım satımı yapabilmelerine olanak sağladı. Araştırma grubu Messari'ye göre yeşil antropomorfik bir kurbağa görüntüsüne sahip olan $PEPE, 1 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşarak en hızlı büyüyen Ethereum tabanlı token haline geldi ve sadece 23 gün içinde zincir üzerinde 100.000 cüzdan sayısını aştı. WOO Network Ekosistem ekibinden Ben Yorke; "Memecoin'ler küçük cüzdanlardan gelen ilginin yeniden canlanma
May 17, 2023

We use cookies to improve your experience. To find out more, please read our Privacy Policy. By clicking "Accept", you consent to our cookie and Privacy Policy. Or you may click “Decline”to refuse to consent.

Stay Connected

WOO Network connects traders, exchanges, institutions, and DeFi platforms with democratized access to the best-in-class liquidity and trading execution at zero or low cost.

Terms of Service Privacy Policy Information Security Statement