Deneyimli yatırımcıların 2023'te CEX seçme rehberi: Fazla özelliğe değil, ürüne odaklanın

Deneyimli yatırımcıların 2023'te CEX seçme rehberi: Fazla özelliğe değil, ürüne odaklanın

Deneyimli yatırımcılar, Ukrayna'daki savaşın ardından kripto sektöründeki devlerin arka arkaya çöküşüyle şekillenen 2022'den ders çıkardı. Bu durum bizlere, yatırımcıların kripto para borsası seçimine ilişkin ipucu verdi.

WOO Network'ü temsilen Julia Bulakh, Bitcoin, blok zinciri teknolojisi ve dijital ekonomi hakkında içerikleri bulunan Rus dilindeki en eski ve en büyük çevrimiçi medyadan biri olan Forklog tarafından yayınlanan "Community Hub" podcast'inde konuk konuşmacı olarak katıldı.

Bulakh, sektör hala kripto kışında olsa da kullanıcılar merkezi borsalara (CEX) geri döndüklerinde yatırımcıların, bir sonraki hamleleri için şimdiden hazırlandıklarını belirtti. CEX'lerin özellikle aktif olduğunu ve piyasadaki soğuk dönemin biteceği zaman için hazırlık yaptıklarını söyledi.

CEX'ler güvenilirliklerini kanıtlamak için çabalıyor

Bulakh, diğer yandan CEX'lerin mümkün olduğunca çok sayıda kullanıcıyı sisteme dahil etme kapasitelerini geliştirmenin yollarını bulduklarını kaydetti. Güvenilirliklerini kanıtlamanın bir yolunun, kullanıcı fonlarının varlığını ve para çekimlerine hazır olduklarını teyit edecek kendi rezerv kanıtlarını yayınlamak olduğunu söyledi.

Julia Bulakh sözlerine şu şekilde devam etti:

"Ancak, WOO Network bu çabaları yetersiz bir çözüm olarak görüyor. Geleceğin borsaları, şeffaf rezerv kanıtına ek olarak merkezi bir borsanın likiditesine ve merkezi olmayan bir borsanın güvenliğine sahip olmalıdır. Bu yeniliğin ilk uygulamaları WOO Network ekibi tarafından bir şeffaflık panosu olarak yayınlandı.

FTX'in çöküşü hem trader'ların hem de yatırımcıların merkezi platformlara olan güvenini zedelediği için bu tür yenilikler gereklidir. Bu güveni geri kazanmak borsaların yararına olacaktır."

Yatırımcıların CEX seçimine ilişkin ipuçları

Bulakh, deneyimli yatırımcıların davranışlarını belirlemeyi amaçlayan ve yakın zamanda Kronos Research tarafından yapılan bir anketten bahsetti. Anket, bir ila on yıldır trade yapan ve aylık 100.000 $'dan fazla kazancı olan 20 deneyimli trader arasında gerçekleştirildi.

Birden fazla hesaba sahip olmak

Anket, çoğu katılımcının Binance başta olmak üzere üç ila beş borsada hesabı olduğunu ve ayrıca en az üç borsada mevduat tuttuğunu gösterdi. Katılımcılar, mevcut platformların çoğunun hala trader'ların tüm ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamadığını belirtti.

Katılımcıların %16'sı, ülke yönetimlerinin kısıtlamaları nedeniyle kullandıkları borsadan geçiş yapmak zorunda kaldı.

Komisyonlar ve likidite

Deneyimli trader'lar, bir borsanın komisyon oranlarına ve likiditesine öncelik verme eğilimindedir. Örneğin, katılımcıların %80'i kendi stratejilerini geliştirirken ödeyecekleri komisyon oranlarını dikkate alıyor. Hem spot hem de vadeli piyasaları kullanabilmenin kendileri için de önemli olduğunu söylediler.

Ürüne odaklanın

Deneyimli trader'lar, borsayı seçerken genellikle stake etme, airdrop ve launchpad gibi çeşitli özellikler ile ilgilenmediklerini belirtti. Piyasa katılımcıları daha ziyade proje yaratıcılarının önceki başarılarını ve faaliyetlerini dikkate alıyor.

Katılımcılar ayrıca, çoğu platformun birbirinin özelliklerini kopyalama eğiliminde olduğundan, borsa seçerken bu fazla sayıdaki özelliklerden etkilenmiyorlar.

Komisyonsuz işlem modeli deneyimli yatırımcıların ilgisini çekiyor

Sohbet sırasında, bazı büyük borsalarda belirli işlem çiftleri için sıfır komisyon modelinin uygulanması konusuna değinildi. Bulakh, WOO X'in en önemli özelliği olan spot ve vadeli işlemlerde komisyonsuz işlemin yanı sıra özelleştirilebilir arayüzünün kullanıcıları bu platforma çekebileceğini söyledi.

Bulakh, "Komisyonsuz işlem modelimiz, bu özelliği koşullu hale getiren diğer borsaların aksine, iş modelimizin bir parçasıdır" dedi.

Bulakh ayrıca, DeFi borsalarında henüz büyük bir hacim oluşmadığı için çoğu zaman deneyimli trader'ların CEX'leri seçtiğini ve müşteri desteğinin bulunması, çok sayıda işlem çifti vb. gibi özelliklerin kendilerini çektiğini söyledi. CEX'lerin daha fazla vergilendirme için işlemleri kaydetme prosedürlerini basitleştirebileceğini ve bu nedenle trader'ların KYC uygulamasına karşı olmadığını söyledi.

WOO Network temsilcisi, bir kripto para borsası seçerken, trader'ların ve yatırımcıların mevcut alım/satım alışkanlıklarını net bir şekilde kavramalarını tavsiye etti. Borsalar kullanıcının türüne göre günde yüz kez ya da altı ayda bir kullanılabilir. Bu nedenle farklı çözümler farklı ihtiyaçları karşılayabilir.

Farklı alım/satım platformlarının özelliklerini anlamanın da önemli olduğunu ifade eden Bulakh, risklerin iyi incelenmesi gerektiğini, örneğin akıllı sözleşmelerin hacklenme riskinin borsaların iflas riski kadar yaygın olduğunu sözlerine ekledi ve devam etti:

"CEX'ler çoğunlukla kullanıcı varlıklarını çeşitli adreslerde tutuyor ve bu, yanlış yapılırsa güvenlik riskleri yaratabilir... Borsa öncelikle alım/satım işlemleri için bir araçtır ve tüm fonlarınızı saklamak için bir cüzdan olarak düşünmemelisiniz... Sonuçta herkes kendi bireysel ihtiyaçlarına göre bir platform seçiyor."


Yukarıdaki içerik, yatırım ve ticaret stratejileri için bir tavsiye değildir. Ayrıca herhangi bir ürün veya hizmetin teklifi, talebi veya tavsiyesi olarak nitelendirilemez. İçerik sadece bilgi paylaşımı amaçlıdır. İçeriği bir yatırım tavsiyesi olarak alan herkes, sonucunda doğacak sorunları kendisi üstlenir.

Bu belgenin içeriği farklı dillere çevrilmiş ve farklı platformlarda paylaşılmıştır. Farklı gönderiler arasında yanlış çevirilerden kaynaklanan herhangi bir farklılık veya tutarsızlık olması durumunda, resmi web sitemizdeki İngilizce versiyonu geçerli olacaktır.

Read Next
Kantitatif sıkılaştırma nedir ve kripto piyasalarını nasıl etkiler?

Kantitatif sıkılaştırma nedir ve kripto piyasalarını nasıl etkiler?

Para politikası son zamanlarda dikkatleri üzerine çekti ve birçok kripto yatırımcısı Jerome Powell ve Janet Yellen'ın söyleyeceklerine dikkat etmeye başladı. Yüksek enflasyon günümüzde pek çok ekonominin karşı karşıya olduğu bir sorun ve bu nedenle merkez bankaları enflasyonu istedikleri seviyelere çekmek için kantitatif sıkılaştırmaya başvuruyor. Bugünkü makalemizde kantitatif sıkılaştırma kavramını, nasıl işlediğini ve kripto piyasalarını nasıl etkilediğini derinlemesine inceleyeceğiz. Kantit
Jun 16, 2023
Whitepaper (Teknik Doküman) nedir ve nasıl okunur?

Whitepaper (Teknik Doküman) nedir ve nasıl okunur?

Çoğu kripto yatırımcısı bilinçli kararlar vermek için teknik analiz kullanır, ancak daha küçük bir grup grafikleri neredeyse tamamen göz ardı eder ve bunun yerine temel özelliklere odaklanır. Bir proje hakkında bilinmesi gereken her şeyi öğrenir ve ona yatırım yapıp yapmayacaklarına karar verirler. Bugünkü yazımızda, bu süreçteki kilit araçlardan birini tartışıyoruz: whitepaper. Bunların ne olduğunu, nasıl okunup analiz edileceğini ve bir whitepaper'da nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenme
Jun 14, 2023
Kripto alım-satımda “confluence” nedir ve neden önemlidir?

Kripto alım-satımda “confluence” nedir ve neden önemlidir?

Alım-satımla ilgili sayısız konuyu, göstergeyi ve analiz tekniğini ele alabiliriz, ancak asıl sihir bu farklı konular sinerjik bir alım-satım sisteminde birleştirildiğinde ortaya çıkar. Bugünkü makalemizde “confluence” kavramını, ne anlama geldiğini ve alım-satım işlemlerinizi nasıl bir üst seviyeye taşıyabileceğini ele alacağız. Farklı alım-satım araçları farklı yönlü ipuçları sağlar. Varsayımsal bulmacanın bu parçalarını bir araya getirmek, piyasanın nereye gittiğine dair daha net bir resim o
Jun 6, 2023

We use cookies to improve your experience. To find out more, please read our Privacy Policy. By clicking "Accept", you consent to our cookie and Privacy Policy. Or you may click “Decline”to refuse to consent.

Stay Connected

WOO connects traders, exchanges, institutions, and DeFi platforms with democratized access to the best-in-class liquidity and trading execution at low cost.

Terms of Service Privacy Policy Information Security Statement