Avrupa'daki büyümenin temel itici gücü olan Ukrayna'da kripto paraların değeri anlaşıldı

Avrupa'daki büyümenin temel itici gücü olan Ukrayna'da kripto paraların değeri anlaşıldı

Şubat ayından bu yana Rus ordusundan kaçan Ukraynalı sığınmacıların hayatta kalmak için kriptoyu kullanmasıyla Ukrayna, Avrupa'da kripto varlıkların ana itici güçlerinden biri haline geldi.

Ukrayna, Rusya'ya karşı savaşmak için yaklaşık 100 milyon dolarlık kripto para bağışı topladığında, kripto varlıkların değeri tam olarak anlaşılmış oldu. Merkezi olmayan yapısı ve ulusal hükümetlerin eylemlerinden etkilenmemesi, kripto paraları hızlı, verimli ve izinsiz bir şekilde bağış olarak kullanım için oldukça etkili kılar.

TripleA'in verilerine göre Ukrayna'da yaklaşık 6 milyon kişi kripto paraya sahip ve bu kişilerin toplam nüfusa oranına göre dünyada 3. sırada yer alıyor. Diğer ülkelere kıyasla kripto para sahibi olan kişi sayısı bakımından ise 13. sırada yer alıyor.

Merchant Machine, diğer faktörlerin yanı sıra kripto paraya sahip olanların ve kripto para kabul eden işletmelerin sayısına dayanarak Ukrayna'yı, ABD ve Birleşik Krallık (İngiltere) ile birlikte dünya çapında kripto kullanımında ilk 3 ülke arasına yerleştirdi.

Şubat ayında Ukrayna hükümeti, askeri teçhizat ve ilaç için kripto para bağışı istedi ve bu sayede şu ana kadar 100 milyon dolardan fazla bağış topladı.

Chainalysis verileri, Ukrayna'nın savaşın başlangıcından Haziran 2022'ye kadar kripto para transferlerinde istikrarlı bir artış gördüğünü, Rusya ve diğer ülkelerdeki transferlerin ise dalgalı bir şekilde hareket ettiğini gösteriyor.

Neden Ukraynalı sığınmacılar

Ukraynalıların sığınmacılar aracılığıyla Avrupa'da kripto kullanımını nasıl artırdığını açıklamak için WOO Network Pazarlama Sorumlusu Julia Bulakh ile konuştuk. Bulakh, aslen Ukraynalı'dır ve Polonya'da yaşıyor.

Birleşmiş Milletler verilerine göre Polonya, en fazla Ukraynalı sığınmacıyı (yaklaşık 1,4 milyon) kabul eden ülke olurken, onu Almanya (1 milyon) ve Çek Cumhuriyeti (500 bin) takip etti.

Chainalysis verileri, Polonya'da ülke bazında transferlerin Şubat ayında artış gösterdiğini ve Mart ayında zirve yaptığını gösteriyor.

Bulakh şunları söyledi:

"Çalışmamızın ilginç yanı, Google'ın Polonya versiyonunda kripto ile ilgili terimlerin arama sayısında bir artış görmemiz. Daha önemli bir detay vermek gerekirse, bu arama terimleri ve karakterlerinin Ukraynalılara özgü olması ve arama için Kiril harflerinin kullanılması. Bu da artışın sebebinin muhtemelen Ukraynalılar olduğunu gösteriyor."

Öte yandan Chainalysis'e göre Almanya'da 2022'nin ilk çeyreğinde işlemlerde bir artış görülürken, ikinci çeyrekte rakamlarda bir düşüş yaşandı. Bulakh, "İşlemlerdeki artış, Almanya'ya sığınan Ukraynalılarla da ilgili olabilir" dedi.

Ukrayna, kriptonun gelişimi için teşvikler planlarken, kullanıcı sayısı artıyor

2022'nin sonlarına doğru, Sanal Varlıkların Düzenlenmesi Danışma Konseyi, kripto para piyasası için vergi kanununu düzenlemek üzere Ernst & Young ve USAID Mali Sektör Reformu da dahil olmak üzere uluslararası danışmanlarla bir araya geldi.

Ulusal Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ayrıca, yapılan görüşmelerin bir kısmının Ukrayna dijital varlıklar pazarında Avrupa Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemesinin uygulanmasına ilişkin olduğunu söyledi.

Ukrayna Parlamentosu (Rada) üyesi Yaroslav Zheleznyak, "Ukrayna'da kripto para dolaşımını yasal ve güvenli hale getirmek gerekiyor, ancak 'zarar verme' ilkesine göre piyasada (sic) düzenleme yapılması değil, kalkınma ve rekabet avantajları için teşvikler alması oldukça önemlidir" dedi.

Bulakh, bu gelişmelerin daha fazla Ukraynalıyı kripto varlıklarını kullanmaya çekeceğini söyledi.

"Ukrayna'da uzun süredir var olan kripto varlıklara güven problemi çözüldü. Askeri yasanın bir parçası olarak banka havalesi kuralları sıkılaştırılır sıkılaştırılmaz bireylerin ve işletmelerin kripto kullandığına tanık olduk. Kripto bağışları benimsenmeyi artırdı ve Bitcoin'in karanlık ağın bir unsuru olmadığını, şeffaf, güvenli ve güvenilir bir değer aktarım aracı olduğunu gösterdi. Hükümetin düzenlemeler ve eğitim programlarındaki mevcut girişimleri, kripto kullanımını sadece Ukrayna'da değil Avrupa'da da yaygınlaştıracaktır."


Yukarıdaki içerik, yatırım ve ticaret stratejileri için bir tavsiye değildir. Ayrıca herhangi bir ürün veya hizmetin teklifi, talebi veya tavsiyesi olarak nitelendirilemez. İçerik sadece bilgi paylaşımı amaçlıdır. İçeriği bir yatırım tavsiyesi olarak alan herkes, sonucunda doğacak sorunları kendisi üstlenir.

Bu belgenin içeriği farklı dillere çevrilmiş ve farklı platformlarda paylaşılmıştır. Farklı gönderiler arasında yanlış çevirilerden kaynaklanan herhangi bir farklılık veya tutarsızlık olması durumunda, resmi web sitemizdeki İngilizce versiyonu geçerli olacaktır.

Read Next
Kripto alım-satımda “confluence” nedir ve neden önemlidir?

Kripto alım-satımda “confluence” nedir ve neden önemlidir?

Alım-satımla ilgili sayısız konuyu, göstergeyi ve analiz tekniğini ele alabiliriz, ancak asıl sihir bu farklı konular sinerjik bir alım-satım sisteminde birleştirildiğinde ortaya çıkar. Bugünkü makalemizde “confluence” kavramını, ne anlama geldiğini ve alım-satım işlemlerinizi nasıl bir üst seviyeye taşıyabileceğini ele alacağız. Farklı alım-satım araçları farklı yönlü ipuçları sağlar. Varsayımsal bulmacanın bu parçalarını bir araya getirmek, piyasanın nereye gittiğine dair daha net bir resim o
Jun 6, 2023
WOO Network ve Trader Joe, Arbitrum'daki büyümeyi hızlandırmak için stratejik bir ortaklık kurdu

WOO Network ve Trader Joe, Arbitrum'daki büyümeyi hızlandırmak için stratejik bir ortaklık kurdu

Ortaklık, şu anda Trader Joe'daki WOO - ETH likidite havuzu ile başladı. Arbitrum'a Derinlemesine Giriş Son 6 ay içinde, WOO ekosistemi hızla artan sayıda Arbinaut'a ev sahipliği yaptı. Şimdiye kadar 8,000'den fazla adres WOO Token'a sahip - bu, ilk çeyreğe göre %35'lik bir artışa tekabül ediyor.WOOFi, Kasım 2022'de orada konuşlandırıldığından beri kaynak veya hedef zincir olarak Arbitrum ağında 360.000'den fazla zincirler arası takas gerçekleştirerek ilgi topladı. WOOFi Stake 2.0'ın son çıkı
Jun 1, 2023
WOO X, bu nedenden dolayı $PEPE'yi listeledi

WOO X, bu nedenden dolayı $PEPE'yi listeledi

WOO Network, $PEPE listeleyerek, kullanıcıların sıfır komisyon ve 20x kaldıraçla $PEPE alım satımı yapabilmelerine olanak sağladı. Araştırma grubu Messari'ye göre yeşil antropomorfik bir kurbağa görüntüsüne sahip olan $PEPE, 1 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşarak en hızlı büyüyen Ethereum tabanlı token haline geldi ve sadece 23 gün içinde zincir üzerinde 100.000 cüzdan sayısını aştı. WOO Network Ekosistem ekibinden Ben Yorke; "Memecoin'ler küçük cüzdanlardan gelen ilginin yeniden canlanma
May 17, 2023

We use cookies to improve your experience. To find out more, please read our Privacy Policy. By clicking "Accept", you consent to our cookie and Privacy Policy. Or you may click “Decline”to refuse to consent.

Stay Connected

WOO Network connects traders, exchanges, institutions, and DeFi platforms with democratized access to the best-in-class liquidity and trading execution at zero or low cost.

Terms of Service Privacy Policy Information Security Statement