WOO Network, kripto borsalarını daha şeffaf hale getirmeyi amaçlayan, türünün ilk örneği canlı rezerv kanıtını başlattı

WOO Network, kripto borsalarını daha şeffaf hale getirmeyi amaçlayan, türünün ilk örneği canlı rezerv kanıtını başlattı

Dijital varlık borsaları arasında şeffaflık çağrılarına proaktif bir yanıt veren WOO Network, bugün bu sektörde bir ilk olarak varlık ve yükümlülüklerinin gerçek zamanlı raporlamasını başlattı. WOO Network'ün rezerv kanıtı, her 15 dakikada bir güncellenen canlı veri raporlaması, varlıkların kanıtı, nerede tutuldukları, yükümlülükler hakkında bilgi ve şeffaflıkla ilgili ek bilgiler içeriyor.

WOO Network, rezerv kanıtını hazırlarken, kullanıcıların aradığı şeffaflık özelliklerini kontrol etmek için WOO X dahil diğer merkezi borsaları (CEX) da analiz etti. Araştırmaya göre, ilk 50 borsanın tamamı rezervlerini gösterme konusunda kendinden emin değil.

FTX'in çöküşünden sonra çeşitli çözümler ortaya atıldı, ancak rezerv kanıtı da dahil olmak üzere birçok çözüm, tüketici güvenini kazanmakta etmekte yetersiz kalıyor. Karşılaştırmak gerekirse, rezerv kanıtı, bir bankanın ne kadar sermayesi olduğunu göstermesine, ancak müşterilerine ve diğerlerine ne kadar borcu olduğunu göstermemesine eşdeğerdir.

Denetlenmiş kayıtlar, daha fazla şeffaflık için yapılan çabaların önemli bir parçasıdır, ancak tek başına ele alındığında bazı sınırlar vardır. WOO Network, denetçilerin değerinin, metodolojileri doğrulayabildikleri ve girdilerin doğru olup olmadığını tespit edebildikleri zaman daha fazla olduğuna inanmaktadır. Bugün itibariyle birçok denetçi, kripto para borsalarını tam olarak değerlendirecek bilgiye sahip değildir.

WOO Network'ün kurucu ortağı Jack Tan, gösterge tablosunu formüle ederken WOO X'i, en iyi ticaret platformlarından likiditeyi toplama ve bu likiditeyi, diğer likidite alanlarındaki iyi denetlenmiş ve çeşitlendirilmiş varlıklar aracılığıyla daha düşük ücretlerle sağlama yeteneği ile basit bir borsadan çok daha fazlası olarak tanımladı.

"Bu çözüme, diğer borsalardan ne görmek istediğimize dair bir istek listesi oluşturarak ulaştık. Dolayısıyla kendimizi aynı standartta tutuyor ve bu tür radikal şeffaflık ve canlı verilerle hareket eden ilk borsa oluyoruz. Şeffaflık panomuz, CeFi'yi geleneksel bankalardan ve finans kurumlarından daha şeffaf hale getirme hedefimize yönelik adımlardan sadece biri" dedi.

WOO X, şeffaflığı ve güncelliği en üst düzeye çıkarmak için mümkün olan her yerde zincir üstü kanıtlarla desteklenen aşağıdaki yaklaşımı benimsedi:

  • Varlıklar ve borçlar hakkında gerçek zamanlı, doğrulanabilir bilgiler
  • Tampon görevi görmesi için varlıkların yükümlülüklere aşırı teminatlandırılması
  • Metodolojinin eksiksizliğinin ve doğruluğunun dış denetimi ve doğrulanması
  • Likidite mecralarında (Binance/OKX gibi) ölçülü ve çeşitlendirilmiş varlıklar
  • Karşı taraf riskine temel bir çözüm olarak DeFi ve gözetimsiz ticaretin benimsenmesi
  • Kullanıcılar, yürürlükteki yasalar çerçevesinde öncelikli alacaklıların avantajlarından yararlanma hakkına sahip olması

"Likiditeyi arttırmak için piyasa yapıcıları ve diğer mecraları kullanma yöntemi yaygın olarak kullanılıyor ancak şimdiye kadar hiç bu kadar şeffaf olmamıştı. CEX'ler tarafından piyasa yapıcılar için verilen iş ilanlarından Wall Street'teki müşteri varlıklarının yeniden ipotek edilmesini sağlayan sözleşmelere kadar, bu, geleneksel finansta ortaya çıkan ve kriptoya geçen bir şeffaf olmama eğilimidir. İleriye dönük olarak, kullanıcıların varlıklarıyla ne kadar risk alındığını ve hangi platformların kullanıldığını bilmeleri gerekiyor ki bu alanda biz öncülük ediyoruz."

Tan, canlı rezerv kanıtının yanı sıra, WOO Network'ün Hizmet Şartları'nın, kullanıcıların yasaların kabul ettiği ölçüde öncelikli alacaklıların avantajlarından yararlanmasını sağladığını söyledi. Bu yasal dil, en kötü durum senaryosunda kullanıcıların fonlarının güvenliğini ve geri alınmasını belirlemek için çok önemlidir.

WOO Network, tüm WOO X kullanıcı varlıklarının yükümlülük hesaplamalarında dikkate alındığını doğrulamak için Merkle Ağacı kanıtını uygulamak için çalışıyor. Merkle Ağaçları, kullanıcıların bakiyelerinin yükümlülüklerin tam anlık görüntüsüne dahil edildiğini kriptografik olarak doğrulamalarına olanak tanır. Ayrıca WOO Network, raporlanan verilerin doğru ve eksiksiz olduğunu doğrulamak için saygın, bağımsız bir üçüncü tarafça mali denetimi tamamlamayı hedeflemektedir.

Merkezi borsalar ne kadar şeffaf: Hiçbiri rezervlerini sergilemek için heyecanlı değil

En büyük 50 borsanın hiçbiri rezervlerini sergilemekten heyecan duymuyor. Çeşitli medyada yer aldığı gibi kripto sahipleri aldıkları bilgilerin her zaman güncellendiğinden ve hem varlıkları hem de yükümlülükleri kapsadığından emin olmak istiyorlar. Ayrıca, Merkle Ağacı rezerv kanıtına sahip olmanın şeffaf bir borsa olmaya en yakın yöntem olacağını söylediler..

WOO Network, CoinMarketCap'teki en büyük 50 borsaya baktı ve yatırımcıların şeffaflık göstergesi olarak ne kullandıklarını arayarak rezerv kanıtı hakkındaki açıklamaları için web sitelerini ve Twitter hesaplarını kontrol etti. Analiz, bu gayri resmi ankete WOO X'in gösterge tablosunu da dahil etti.

Ankete katılan 51 borsadan, Binance, OKX ve WOO X dahil olmak üzere yalnızca 18'inin web sitelerinde veya Twitter gönderilerinde bulunabilecek rezerv kanıtı beyanları bulunuyor. Bu 18 borsadan birkaçı rezerv kanıtlarından bahseden özel bir sayfaya sahipken, bazıları bilgileri doğrudan Twitter sayfalarında yayınladı.

Sadece 5 borsa canlı veri sağlamaktadır. Örneğin, WOO X rezerv kanıtı sayfasını her 15 dakikada bir güncelliyor. Kraken, Korbit ve Phemex gibi diğerleri de sayfalarını günün farklı saatlerinde düzenli olarak güncelliyor. Rezerv kanıtlarını gösteren 18 borsadan yedisi, WOO X de dahil olmak üzere yükümlülüklerini de göstermiştir.

Anket 4 Aralık 2022 tarihinde yapılmıştır.

WOO X, trader'ları, borsaları, kurumları ve DeFi platformlarını birbirine bağlayan WOO Network'ten sağlanan derin likidite ile tamamlanan, tamamen özelleştirilebilir modüller ve profesyonel trader'ları için sıfırdan daha düşük komisyon yapısına sahip bir ticaret platformudur. WOO Token, ağın CeFi ve DeFi ürünlerinde stake ve ücret indirimleri için kullanılır.

WOO Network, piyasa yapımı, arbitraj, CTA ve yüksek frekanslı ticaret (HFT) konusunda uzmanlaşmış çok stratejili bir ticaret firması olan Kronos Research tarafından kuluçkaya yatırıldı.


Yukarıdaki içerik, yatırım ve ticaret stratejileri için bir tavsiye değildir. Ayrıca herhangi bir ürün veya hizmetin teklifi, talebi veya tavsiyesi olarak nitelendirilemez. İçerik sadece bilgi paylaşımı amaçlıdır. İçeriği bir yatırım tavsiyesi olarak alan herkes, sonucunda doğacak sorunları kendisi üstlenir.

Bu belgenin içeriği farklı dillere çevrilmiş ve farklı platformlarda paylaşılmıştır. Farklı gönderiler arasında yanlış çevirilerden kaynaklanan herhangi bir farklılık veya tutarsızlık olması durumunda, resmi web sitemizdeki İngilizce versiyonu geçerli olacaktır.

Read Next
Bitcoin, Fed faiz kararına tepki olarak 24.000 USD seviyesine yükseldi

Bitcoin, Fed faiz kararına tepki olarak 24.000 USD seviyesine yükseldi

Kripto yatırımcıları, Fed 25 baz puanlık faiz artırım kararına olumlu tepki verdiğinden, trader'lar memecoin'lerde satış yaparken bile Bitcoin fiyatı 24.000 USD seviyelerine yükseldi. WOO X'te BTC, faiz kararı açıklandığında 24.000 USD seviyelerine yaklaştı ve toplantıdan sonra [TSİ 03:00] 24.257 dolara ulaştı. Bu yazının yazıldığı sırada, BTC, 23.800 dolar civarında işlem görüyor. WOO Network'ün yaptığı ankete göre analistler, piyasanın haberlere olumlu tepki verdiği konusunda hemfikir, ancak
Feb 2, 2023
FOMC için beklentiler ve BTC hareket tahmini - KTG tarafından hazırlanmıştır

FOMC için beklentiler ve BTC hareket tahmini - KTG tarafından hazırlanmıştır

Son haftalarda BTC için pek bir şey değişmedi. Bu yıl iki ayaklı yükseliş trendinin ardından konsolide olduk. Pazar günü, 22.300 dolar seviyesi, alış baskısının kaydedilmesi nedeniyle destek olarak çalıştı. BTC hafta ortasında yukarı yönlü hareket etmeye çalıştı, ancak bu, sürdürülebilir olmadı ve hemen satışlar geldi. Pazar günkü girişim yine başarısız oldu ve böylece tekrar konsolide alanına geriledi. Tercihimizi uzun vadeli düşünmek ve gün içi zayıflıkları alım fırsatı olarak kullanmak yönü
Jan 31, 2023
WOO Network, trader'ların performansını en üst düzeye çıkarmak için KTG ile ortaklık yapıyor

WOO Network, trader'ların performansını en üst düzeye çıkarmak için KTG ile ortaklık yapıyor

WOO X'teki alım satım deneyimini geliştirmek ve kullanıcılara güvenilir piyasa verileri sağlamak amacıyla WOO Network, kripto varlık piyasalarında uzmanlaşmış 30 deneyimli trader'dan oluşan ekibe sahip tescilli bir ticaret şirketi olan Kronos Trading Group (KTG) ile ortaklık kurdu. KTG, her trader'ın kişiliğine ve işlem tarzına bağlı şekilde farklı stratejiler uygulayarak kar elde etmek için fiyat hareketine dayalı ve kısa vadeli isteğe bağlı alım satım işlemleri gerçekleştirir. Piyasa yapıcı f
Jan 19, 2023

We use cookies to improve your experience. To find out more, please read our Privacy Policy. By clicking "Accept", you consent to our cookie and Privacy Policy. Or you may click “Decline”to refuse to consent.

Stay Connected

WOO Network connects traders, exchanges, institutions, and DeFi platforms with democratized access to the best-in-class liquidity and trading execution at zero or low cost.

Terms of Service Privacy Policy Information Security Statement