Kripto Türkiye 2023: Düzenleyicilerin Öncülüğünde

Kripto Türkiye 2023: Düzenleyicilerin Öncülüğünde

2022 yılı dünya çapında kripto sektörü için en zorlu yıl olarak değerlendirilirken, Türkiye, kripto para yatırımcılarının artacağını düşündüğü planlı yeniliklerle 2023 yılında da yoluna devam ediyor.

Yeni yıla girmeden bir gün önce Türkiye, Dijital Türk Lirası Projesi’nin birinci faz çalışmaları tamamladığını ve vatandaşların kamu hizmetlerine erişmek için kullanabileceği blok zinciri tabanlı bir dijital kimlik kullanacağını duyurdu.

WOO Network Türkiye Ülke Müdürü Ali Buğra Gökağaçlı, yerel pazarın büyümesi beklentisiyle WOO Network'ün ülkedeki teknik altyapıya ve likiditeye 100 milyon ₺ (~5 milyon dolar) ayırdığını açıkladı.

Gökağaçlı şunları söyledi:

"Kısaca özetlemek gerekirse, 2022 yılı kripto piyasası için oldukça zorlu geçti. Piyasadaki düşüş yatırımcıları oldukça üzdü. Hatta en önemli olaylardan birisi FTX’in çöküşüydü. Son zamanlarda yaşanan olayların dışında Fed'in yıllar sonra faiz artırımına gitmesi de hem global borsalarda hem de kripto para piyasalarında düşüşe yol açtı.

Biz bu yılı tamamen inşa yılı olarak görüyoruz; ürünlerimizi geliştirmek ve kullanıcılarımıza daha iyi hizmet vermek için bir fırsattı. Ayrıca Türkiye'deki uzman ekibimizle birlikte daha güçlü bir şekilde yolumuza devam edeceğiz."

Bu yıl için öngörüler

Gökağaçlı, olayları kesin olarak tahmin etmek mümkün olmasa da Türkiye'deki kripto düzenlemelerinin 2023'te sonuca ulaşmasını beklendiğini söyledi ve "Düzenleme için en hararetli yıl olabilir" dedi.

Verilere göre yaklaşık 10 milyon Türk vatandaşının kripto para yatırımı bulunuyor. Kripto kışı yaşanırken bile Türkiye'deki kullanıcıların %54'ü ayda en az bir kez kripto para alım/satım işlemi yaptı.

WOO Network Türkiye Ülke Müdürü Gökağaçlı:

"Her ne kadar fiyatlarda düşüş yaşanmış olsa da sektör büyümeye ve yenilik getirmeye devam ediyor. Artık pek çok şey blok zinciri teknolojisine adapte oluyor. 2023 yılında Web 3.0 ve NFT alanında güzel gelişmeler görebiliriz. Bu sayede benimsenme oranı da artacaktır" dedi.

2022 yılında Türk lirası, değerinin %29'unu kaybederek gelişmekte olan ülkeler arasında en kötü performans para birimlerinden biri haline geldi. Bu durum, ülkedeki yüksek enflasyonun yanı sıra birçok kişiyi kripto paraları kullanmaya itti. Genç nüfus, kripto paralardan kazanç sağlayanların hikayelerini çok sık duyduğu için bu yeni trende hızlı bir şekilde adapte oldu.

Fiyat hareketleri

Gökağaçlı, yatırımcıların merak ettiği konuların başında 2023 yılındaki fiyat hareketlerinin geldiğini söyledi.

"2023 yılında en önemli gündem maddesi Fed, BoJ (Japonya Merkez Bankası), BoE (İngiltere Merkez Bankası) ve ECB'nin (Avrupa Merkez Bankası) faiz artırım politikaları olacak. Bana soracak olursanız, Çin'in "0 Covid politikasının" sona ermesiyle emtialara olan talep artarken, yabancı merkez bankalarının faiz oranları yüksek kalmaya devam edecek; dolayısıyla kripto para fiyatlarının 2023 yılında belirli seviyeler arasında seyretmesi bekleniyor."

WOO Network Türkiye Kilometre Taşları

Gökağaçlı, WOO Network Türkiye'nin 2022 yılındaki kilometre taşları sayesinde bu yıl için iyi bir konumda olduğunu söyledi.

"Kullanıcılarımızın varlıklarının ve verilerinin korunmasına yönelik uluslararası kabul görmüş bir teminat niteliğindeki en önemli güvenlik standartlarından ISO 27001:2013 Güvenlik Standardını aldık.

Ayrıca, sunucularımızı fiziksel olarak Türkiye'de kurduk ve buna çok yatırım yaptık. Sunucularımızın Türkiye'de olmasının birkaç farklı avantajı var. En önemli avantajlardan birisi, kullanıcılarımızın kişisel verilerinin ülke içinde tutulmasıdır. Bu sayede kullanıcı verilerinin saklanması ve işlenmesi Türkiye'deki yasalara uygun olarak gerçekleştiriliyor" dedi.

Şeffaflık

Gökağaçlı, FTX'in çöküşünden sonra 2023 yılının en önemli başlıklarından birisinin şeffaflık olduğunu belirterek, WOO Network Türkiye olarak kullanıcıların güvenini sağlamak için çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

"Tüm işlemlerimiz ilgili Türk kamu kurum ve kuruluşlarının denetimine açıktır.. Bu sayede, kullanıcılarımızın malvarlığına ya da verilerine zarar gelmesi halinde ülkemizde yer alan kamu otoritelerinin inceleme ve yönlendirme talepleri gerçek zamanlı olarak yerine getirilebilmektedir."

Gökağaçlı, WOOTR'nin mali tablolarının üç ayda bir KPMG tarafından tam tasdik denetiminden geçirildiğinin altını çizdi.

"Kullanıcılarımız açısından sunucularımızın Türkiye’de bulunmasının bir diğer önemi ise; WOOTR ve kurumsal olası bir yasal uyuşmazlık halinde Türk Mahkemelerinin WOOTR’den güvenilir bir şekilde bilgi alabilecek olmasıdır. Bu sayede kullanıcılarımızın hukuki hakları da daha iyi bir şekilde güvence altına alınmaktadır" dedi.

WOO Network'ün kilometre taşlarından birisi, CeFi için yeni şeffaflık standartları belirleyerek, her on beş dakikada bir güncellenen, türünün ilk örneği olan kapsamlı bir varlık ve yükümlülük tablosu oluşturmasıdır.


Yukarıdaki içerik, yatırım ve ticaret stratejileri için bir tavsiye değildir. Ayrıca herhangi bir ürün veya hizmetin teklifi, talebi veya tavsiyesi olarak nitelendirilemez. İçerik sadece bilgi paylaşımı amaçlıdır. İçeriği bir yatırım tavsiyesi olarak alan herkes, sonucunda doğacak sorunları kendisi üstlenir.

Bu belgenin içeriği farklı dillere çevrilmiş ve farklı platformlarda paylaşılmıştır. Farklı gönderiler arasında yanlış çevirilerden kaynaklanan herhangi bir farklılık veya tutarsızlık olması durumunda, resmi web sitemizdeki İngilizce versiyonu geçerli olacaktır.

Read Next
WOO Network, trader'ların performansını en üst düzeye çıkarmak için KTG ile ortaklık yapıyor

WOO Network, trader'ların performansını en üst düzeye çıkarmak için KTG ile ortaklık yapıyor

WOO X'teki alım satım deneyimini geliştirmek ve kullanıcılara güvenilir piyasa verileri sağlamak amacıyla WOO Network, kripto varlık piyasalarında uzmanlaşmış 30 deneyimli trader'dan oluşan ekibe sahip tescilli bir ticaret şirketi olan Kronos Trading Group (KTG) ile ortaklık kurdu. KTG, her trader'ın kişiliğine ve işlem tarzına bağlı şekilde farklı stratejiler uygulayarak kar elde etmek için fiyat hareketine dayalı ve kısa vadeli isteğe bağlı alım satım işlemleri gerçekleştirir. Piyasa yapıcı f
Jan 19, 2023
Bitcoin fiyatı, TÜFE verileri sonrasında 19.000 dolara ulaşamadan düştü

Bitcoin fiyatı, TÜFE verileri sonrasında 19.000 dolara ulaşamadan düştü

ABD hükümeti, tüketici fiyat endeksinde (TÜFE) bir düşüş ve çekirdek TÜFE'de ise artış gerçekleştiğini açıkladı. Her ikisi de Bloomberg'in tahminlerine uygun ancak piyasanın beklediği kadar düşük değil. Bu habere tepki gösteren Bitcoin, 19.000 dolar seviyesine ulaşamadan düşüş yaşamaya başladı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu'nun son enflasyon raporuna göre tüketici fiyatları Aralık ayında %0,1 oranında azaldı. CNBC'ye göre TÜFE'deki düşüş, Nisan 2020'den bu yana görülen en büyük düşüş oldu
Jan 13, 2023
WOO Network'ü Anlamak: 2022 4. Çeyrek Raporu

WOO Network'ü Anlamak: 2022 4. Çeyrek Raporu

2022'nin dördüncü çeyreğine ait önemli başlıklar, istatistikler ve analizler Giriş Üçüncü çeyrek ile aynı çizgide devam eden dördüncü çeyrek, birçok hizmet sağlayıcının zayıf risk yönetimi, zayıf yönetişim gibi yaşadığı sorunlar nedeniyle kripto varlıklar için çalkantılı bir dönem oldu. Dördüncü çeyreğin ana konularından biri, zayıf mali koşullar nedeniyle birçok hizmet sağlayıcısının bu yangından etkilenmesiydi. Bu yangın, FTX'in iflas etmesinden Gemini Earn ve BlockFi gibi platformların par
Jan 11, 2023

We use cookies to improve your experience. To find out more, please read our Privacy Policy. By clicking "Accept", you consent to our cookie and Privacy Policy. Or you may click “Decline”to refuse to consent.

Stay Connected

WOO Network connects traders, exchanges, institutions, and DeFi platforms with democratized access to the best-in-class liquidity and trading execution at zero or low cost.

Terms of Service Privacy Policy Information Security Statement