Kripto alım-satımda “confluence” nedir ve neden önemlidir?

Kripto alım-satımda “confluence” nedir ve neden önemlidir?

Alım-satımla ilgili sayısız konuyu, göstergeyi ve analiz tekniğini ele alabiliriz, ancak asıl sihir bu farklı konular sinerjik bir alım-satım sisteminde birleştirildiğinde ortaya çıkar. Bugünkü makalemizde “confluence” kavramını, ne anlama geldiğini ve alım-satım işlemlerinizi nasıl bir üst seviyeye taşıyabileceğini ele alacağız.

Farklı alım-satım araçları farklı yönlü ipuçları sağlar. Varsayımsal bulmacanın bu parçalarını bir araya getirmek, piyasanın nereye gittiğine dair daha net bir resim oluşturmaya yardımcı olur.

Peki “confluence” nedir?

Yeni başlayan yatırımcılar genellikle çok sayıda farklı teknik dener, bunların işe yaraması için uğraşır ve ardından bir sonraki araca veya göstergeye geçer. Bu süreç genellikle pes etmeden önce birkaç kez tekrarlanır.

Çoğu durumda, bu başlangıç seviyesindeki yatırımcılar, farklı araçları  tek başlarına değil de bir arada kullanmayı denemiş olsalardı eninde sonunda bir şeyleri çözmüş olacaklardı. Birden fazla analiz tekniği ve gösterge aynı yönü işaret ettiğinde, daha güvenle hareket edilir.

“Confluence” tam olarak budur, birden fazla stratejinin bir arada kullanılması. Bu terim, birden fazla akan su kütlesinin (örneğin nehirlerin) birleştiği noktayı tanımlamak için kullanılan bir coğrafya terminolojisidir.

Alım-satımda bu terim birden fazla stratejinin kombinasyonunu ya da iki veya daha fazla strateji ya da göstergenin bir grafik üzerinde sıralanmasını temsil eder.

“Confluence” neden önemlidir?

“Confluence”, yatırımcıların güvenle hareket etmelerine yardımcı olur. Benzer bir resim çizen birden fazla analiz yönteminin bir araya gelmesi, fikri daha güvenilir kılar. Daha fazla birleşim daha fazla güvendir. Örneğin, Bitcoin yarılanma tarihinden önceki haftalarda haftalık bir yükseliş eğilimi gösterirse, takip eden haftalarda (ve aylarda) fiyatın yükseleceğinden daha emin olabilirim.

İkinci olarak, “confluence” sinyal kalabalığını azaltmak için harika bir araçtır. Göstergeler sahte sinyalleriyle ünlüdür, ancak iki veya üç gösterge size piyasanın aşırı ısındığını söylediğinde, bunların doğru olma olasılığı yanlış olma olasılığından daha yüksektir. Sahte bir sinyal genellikle diğer araçlarla çelişir ve onları bir kilometre öteden fark etmenizi sağlar.

Esas olarak “confluence”, daha fazla güven ve daha az kalabalık ile alım-satım yapmak için bir araçtır.

Teknik analizde “confluence”

Çoğu yatırımcı alım-satım sistemlerini fiyat hareketlerinin analizi üzerine kurar ve hareketli ortalamalar, relatif güç endeksi veya kümülatif hacim deltası ve açık pozisyon araçları gibi farklı araçları kullanır. Olasılıklar sonsuzdur, ancak şimdi “confluence”ın pratikte nasıl göründüğüne bakalım.

Yukarıdaki grafik, son Bitcoin fiyat hareketlerini göstermekte ve analiz araçlarının birden fazla noktada aynı yöne işaret ettiği iki farklı örneği göstermektedir. Örneğin, mavi renkle işaretlenen bölgelerde Bitcoin destek seviyesinde, RSI (relatif güç endeksi) aşırı satılmış durumda ve MACD (hareketli ortalamanın yakınsaması / uzaklaşması) yükseliş eğilimi gösteriyor.

Yeşil alanlar, MACD çizgisinin düşüş yönünde kesiştiği ve Bitcoin'in hareketli ortalama kümesinden geri döndüğü, ardından da destek seviyesini kaybettiği durumları vurgulamaktadır. Her iki senaryoda da, birden fazla araç aynı yöne işaret ettiğinden yatırımcılar daha öz güvenli işlem yapabilirler.

Teknik analiz ve temel analiz kombini

Çoğu yatırımcı alım-satım işlemlerini desteklemek için teknik ya da temel analize güvenir. Genel olarak, teknik analiz kısa vadeli yatırımcılar için tercih edilen bir yöntemken, uzun vadeli yatırımcılar daha çok temel analiz kullanmayı tercih eder.

Teknik ve temel faktörler bir araya geldiğinde, daha güvenilir bir fikir oluşturabilir. Örneğin, bir yatırımcı, bir hisse senedini bilançosuna dayanarak almak istediğinde, teknik analize dayalı olarak en uygun giriş noktasını bulabilir. Bu, optimal giriş noktasını bulmada yardımcı olan bir “confluence” seviyesidir ve başarı şansını daha da artırır.

“Analiz felci” - Ne kadar “confluence” yeterlidir?

Yukarıdakileri okuduktan sonra, muhtemelen grafik analiz aracınıza 20 farklı gösterge eklemek ve yalnızca hepsi aynı yönde işaret ettiğinde işlem yapmak isteyebilirsiniz. Ancak, “confluence” konusunda bile genellikle daha az daha iyidir. Çok fazla gösterge kullanmak sizi bunaltabilir ve “analiz felci” sorunu ortaya çıkabilir – yani çok sayıda gösterge, eyleme geçirilebilir içgörü eksikliğine neden olur, çünkü her zaman diğerlerine karşı çıkan bir araç olacaktır.

Çoğu deneyimli yatırımcı iki, üç veya dört tekniğin bir kombinasyonunu kullanır ve tüm sistemini bunun etrafında kurar. Bunun kapsamlı testlerle mükemmelleştirilmesi yıllar değilse de aylar alır. Farklı yöntemlerle pratik yapın ve hangi kombinasyonların size en iyi sonuçları verdiğini görün.

Kapanış

Sonuç olarak, “confluence”ı anlamak, yeni başlayanların alım-satım yolculuğunda önemli bir adımdır. “Confluence”, kaybeden bir strateji ile kâr eden bir yatırımcı arasındaki farkı yaratabilir. “Confluence” sayesinde yatırımcılar daha güvenle hareket eder, aynı zamanda sinyal kalabalığından kaçınmış olur.

Bununla birlikte, “confluence” olsa bile, bir alım-satım sistemi tamamen kusursuz değildir, bu nedenle sağlam bir risk yönetimi uygulamak bir gerekliliktir.


Yazarın Feragatnamesi: Bu makale benim sınırlı bilgi ve deneyimime dayanmaktadır. Sadece bilgi amaçlı yazılmıştır. Herhangi bir şekil veya biçimde yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır.

Editörün notu: CryptoJelleNL, kripto para birimi endüstrisi hakkında bilgi sağlar. 5 yılı aşkın bir süredir finansal piyasalara aktif olarak katılıyor ve öncelikle hem borsa hem de kriptoda uzun vadeli yatırımlara odaklanıyor. Bu yatırımların getirilerini izlerken birden fazla platform için makaleler yazıyor. Bundan böyle, Alpha Circle için de içgörüleriyle katkıda bulunacak.

Twitter'ına göz atın: twitter.com/cryptojellenl

Yukarıdaki içerik, ne yatırım ve ticaret stratejileri için bir tavsiye ne de bir yatırım teklifi, talep veya herhangi bir ürün veya hizmet tavsiyesi teşkil etmez. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğe dayalı olarak yatırım kararını veren veya değiştiren kişi, sonucu veya zararı kendisi üstlenir.

Bu belgenin içeriği farklı dillere çevrilmiş ve farklı platformlarda paylaşılmıştır. Farklı gönderiler arasında yanlış çevirilerden kaynaklanan herhangi bir tutarsızlık veya tutarsızlık olması durumunda, resmi web sitemizdeki İngilizce versiyon geçerli olacaktır.

Read Next
Kantitatif sıkılaştırma nedir ve kripto piyasalarını nasıl etkiler?

Kantitatif sıkılaştırma nedir ve kripto piyasalarını nasıl etkiler?

Para politikası son zamanlarda dikkatleri üzerine çekti ve birçok kripto yatırımcısı Jerome Powell ve Janet Yellen'ın söyleyeceklerine dikkat etmeye başladı. Yüksek enflasyon günümüzde pek çok ekonominin karşı karşıya olduğu bir sorun ve bu nedenle merkez bankaları enflasyonu istedikleri seviyelere çekmek için kantitatif sıkılaştırmaya başvuruyor. Bugünkü makalemizde kantitatif sıkılaştırma kavramını, nasıl işlediğini ve kripto piyasalarını nasıl etkilediğini derinlemesine inceleyeceğiz. Kantit
Jun 16, 2023
Whitepaper (Teknik Doküman) nedir ve nasıl okunur?

Whitepaper (Teknik Doküman) nedir ve nasıl okunur?

Çoğu kripto yatırımcısı bilinçli kararlar vermek için teknik analiz kullanır, ancak daha küçük bir grup grafikleri neredeyse tamamen göz ardı eder ve bunun yerine temel özelliklere odaklanır. Bir proje hakkında bilinmesi gereken her şeyi öğrenir ve ona yatırım yapıp yapmayacaklarına karar verirler. Bugünkü yazımızda, bu süreçteki kilit araçlardan birini tartışıyoruz: whitepaper. Bunların ne olduğunu, nasıl okunup analiz edileceğini ve bir whitepaper'da nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenme
Jun 14, 2023
WOO Network ve Trader Joe, Arbitrum'daki büyümeyi hızlandırmak için stratejik bir ortaklık kurdu

WOO Network ve Trader Joe, Arbitrum'daki büyümeyi hızlandırmak için stratejik bir ortaklık kurdu

Ortaklık, şu anda Trader Joe'daki WOO - ETH likidite havuzu ile başladı. Arbitrum'a Derinlemesine Giriş Son 6 ay içinde, WOO ekosistemi hızla artan sayıda Arbinaut'a ev sahipliği yaptı. Şimdiye kadar 8,000'den fazla adres WOO Token'a sahip - bu, ilk çeyreğe göre %35'lik bir artışa tekabül ediyor.WOOFi, Kasım 2022'de orada konuşlandırıldığından beri kaynak veya hedef zincir olarak Arbitrum ağında 360.000'den fazla zincirler arası takas gerçekleştirerek ilgi topladı. WOOFi Stake 2.0'ın son çıkı
Jun 1, 2023

We use cookies to improve your experience. To find out more, please read our Privacy Policy. By clicking "Accept", you consent to our cookie and Privacy Policy. Or you may click “Decline”to refuse to consent.

Stay Connected

WOO connects traders, exchanges, institutions, and DeFi platforms with democratized access to the best-in-class liquidity and trading execution at low cost.

Terms of Service Privacy Policy Information Security Statement