İlk 50 kripto borsasının yarısından azı rezerv kanıtı sunuyor: WOO X canlı veri sağlayan 5 borsa arasında

İlk 50 kripto borsasının yarısından azı rezerv kanıtı sunuyor: WOO X canlı veri sağlayan 5 borsa arasında

FTX öncülüğündeki piyasa çöküşü, kripto varlıkların benimsenmesini hızlandırmak için temel bir ölçüt olarak şeffaflığa olan ihtiyacı vurguladı. Ancak, ilk 50 borsaya ilişkin analizimiz, hepsinin rezervlerini sergilemekten heyecan duymadığını gösteriyor.

Çöküşün doruğunda, birkaç borsa Twitter'da rezerv kanıtlarını duyurmak için çabaladı. CoinMarketCap (CMC), kullanıcıların borsalarda görüntülenen cüzdanların toplam varlıklarını, genel cüzdan adreslerini, bakiyesini ve değerini görmelerine olanak tanıyan bir rezerv kanıtı izleyicisini piyasaya sürerek yardımcı olmak için bir adım daha ileri gitti.

Çeşitli medyada yer aldığı üzere, kripto sahipleri rezerv kanıtının yeterli olmadığını söylediler. Çünkü aldıkları bilgilerin her zaman güncellendiğinden, hem varlıkları hem de yükümlülükleri kapsadığından, güvenilir ve bağımsız üçüncü tarafça denetlendiğinden emin olmak istediler. Eleştirmenler, Merkle Ağacı rezerv kanıtına sahip olmanın şeffaf bir borsa olmaya en yakın yol olacağını belirtti.

CMC'deki ilk 50 borsaya baktık ve yatırımcıların bir şeffaflık göstergesi olarak ne kullandıklarını araştırmak amacıyla rezerv kanıtı hakkındaki beyanları için web sitelerini ve Twitter hesaplarını kontrol ettik. Bu resmi olmayan ankete WOO X'in şeffaflık beyanını ve planını da dahil ettik.

Borsalar şu ana kadar ne kadar şeffaf?

Ankete katılan 51 borsadan WOO X dahil yalnızca 18'inin web sitelerinde veya Twitter gönderilerinde bulunabilecek rezerv kanıtı beyanı bulunuyor. Bu 18 borsadan birkaçı, rezerv kanıtlarından bahseden özel bir sayfaya sahipken, bazıları bilgileri doğrudan Twitter sayfalarında yayınladı.

Sadece 5 borsa canlı veri sağlamaktadır. Örneğin, WOO X rezerv kanıtı sayfasını her 15 dakikada bir güncelliyor. Kraken, Korbit ve Phemex gibi diğerleri de sayfalarını günün farklı saatlerinde düzenli olarak güncelliyor.

woo.org'dan veri güncelleme zamanının ekran görüntüsü

İncelediğimiz 51 borsadan 12'si üçüncü taraf denetçiler tarafından denetleniyor, ancak bazıları hala rezerv kanıtı sağlamadı. Ancak denetim raporlarının bir kısmının Kasım ayından önce yapıldığını gördük.

Rezerv kanıtlarını gösteren 18 borsadan yedisi, WOO X de dahil olmak üzere yükümlülüklerini de göstermiştir.

woo.org'dan Yükümlülükler raporunun ekran görüntüsü

51 borsadan 23'ü, Merkle Ağacı rezerv kanıtını uygulamayı planlıyor veya uygulamayı düşünüyor. Çoğu borsa, Merkle Ağacının bir kripto borsasının gerçek rezerv durumunun en yakın göstergesi olduğuna inandıklarını söyledi.

Yöntemleri ne olursa olsun rezerv kanıtlarını göstermeyi planlayanların bir kısmı bir zaman çizelgesinden bahsetmedi ve sadece "yakında" demekle yetindi. Bu arada, OKX de dahil olmak üzere daha kararlı olanlar programlarını sundu.

Bu analizdeki rakamlar 4 Aralık itibarıyla güncellenmiştir.

Şeffaflık yeniden tanımlanıyor: WOO Network, türünün ilk örneği olan canlı rezerv kanıtını başlattı

Dijital varlık borsaları arasında şeffaflık çağrılarına proaktif bir yanıt olarak WOO Network, bu sektörde bir ilk olan varlık ve yükümlülüklerinin gerçek zamanlı raporlamasını başlattı.

WOO Network'ün rezerv tablosu, şunları içerir;

 • Her 15 dakikada bir güncellenen canlı veri raporlaması,
 • Varlıkların kanıtı ve nerede tutuldukları,
 • Yükümlülükler hakkında bilgi,
 • SSS bölümü ve
 • Şirketin şeffaflığını göstermek için daha fazla planını listeleyen bir bölüm.

WOO Network'ün kurucu ortağı Jack Tan, gösterge tablosunu formüle ederken WOO X'i, en iyi ticaret platformlarından likiditeyi toplama ve bu likiditeyi, diğer likidite alanlarındaki iyi denetlenmiş ve çeşitlendirilmiş varlıklar aracılığıyla daha düşük ücretlerle sağlama yeteneği ile basit bir borsadan çok daha fazlası olarak tanımladı.

"Bu çözüme, diğer borsalardan ne görmek istediğimize dair bir istek listesi oluşturarak ulaştık. Dolayısıyla kendimizi aynı standartta tutuyor ve bu tür radikal şeffaflık ve canlı verilerle hareket eden ilk borsa oluyoruz. Şeffaflık panomuz, CeFi'yi geleneksel bankalardan ve finans kurumlarından daha şeffaf hale getirme hedefimize yönelik adımlardan sadece biri" dedi.

WOO X, şeffaflığı ve güncelliği en üst düzeye çıkarmak için mümkün olan her yerde zincir üstü kanıtlarla desteklenen aşağıdaki yaklaşımı benimsedi:

 • Varlıklar ve borçlar hakkında gerçek zamanlı, doğrulanabilir bilgiler
 • Tampon görevi görmesi için varlıkların yükümlülüklere aşırı teminatlandırılması
 • Metodolojinin eksiksizliğinin ve doğruluğunun dış denetimi ve doğrulanması
 • Likidite mecralarında (Binance/OKX gibi) ölçülü ve çeşitlendirilmiş varlıklar
 • Karşı taraf riskine temel bir çözüm olarak DeFi ve gözetimsiz ticaretin benimsenmesi
 • Kullanıcılar, yürürlükteki yasalar çerçevesinde öncelikli alacaklıların avantajlarından yararlanma hakkına sahip olması

Tan, canlı rezerv kanıtının yanı sıra, WOO Network'ün Hizmet Şartları'nın, kullanıcıların yasaların kabul ettiği ölçüde öncelikli alacaklıların avantajlarından yararlanmasını sağladığını söyledi. Bu yasal dil, en kötü durum senaryosunda kullanıcıların fonlarının güvenliğini ve geri alınmasını belirlemek için çok önemlidir.

WOO Network, tüm WOO X kullanıcı varlıklarının yükümlülük hesaplamalarında dikkate alındığını doğrulamak için Merkle Ağacı kanıtını uygulamak için çalışıyor. Merkle Ağaçları, kullanıcıların bakiyelerinin yükümlülüklerin tam anlık görüntüsüne dahil edildiğini kriptografik olarak doğrulamalarına olanak tanır. Ayrıca WOO Network, raporlanan verilerin doğru ve eksiksiz olduğunu doğrulamak için saygın, bağımsız bir üçüncü tarafça mali denetimi tamamlamayı hedeflemektedir.

Ayrıca bir SSS bölümü de ekledik, buradan kontrol edebilirsiniz.


Yukarıdaki içerik, yatırım ve ticaret stratejileri için bir tavsiye değildir. Ayrıca herhangi bir ürün veya hizmetin teklifi, talebi veya tavsiyesi olarak nitelendirilemez. İçerik sadece bilgi paylaşımı amaçlıdır. İçeriği bir yatırım tavsiyesi olarak alan herkes, sonucunda doğacak sorunları kendisi üstlenir.

Bu belgenin içeriği farklı dillere çevrilmiş ve farklı platformlarda paylaşılmıştır. Farklı gönderiler arasında yanlış çevirilerden kaynaklanan herhangi bir farklılık veya tutarsızlık olması durumunda, resmi web sitemizdeki İngilizce versiyonu geçerli olacaktır.

Read Next
Kantitatif sıkılaştırma nedir ve kripto piyasalarını nasıl etkiler?

Kantitatif sıkılaştırma nedir ve kripto piyasalarını nasıl etkiler?

Para politikası son zamanlarda dikkatleri üzerine çekti ve birçok kripto yatırımcısı Jerome Powell ve Janet Yellen'ın söyleyeceklerine dikkat etmeye başladı. Yüksek enflasyon günümüzde pek çok ekonominin karşı karşıya olduğu bir sorun ve bu nedenle merkez bankaları enflasyonu istedikleri seviyelere çekmek için kantitatif sıkılaştırmaya başvuruyor. Bugünkü makalemizde kantitatif sıkılaştırma kavramını, nasıl işlediğini ve kripto piyasalarını nasıl etkilediğini derinlemesine inceleyeceğiz. Kantit
Jun 16, 2023
Whitepaper (Teknik Doküman) nedir ve nasıl okunur?

Whitepaper (Teknik Doküman) nedir ve nasıl okunur?

Çoğu kripto yatırımcısı bilinçli kararlar vermek için teknik analiz kullanır, ancak daha küçük bir grup grafikleri neredeyse tamamen göz ardı eder ve bunun yerine temel özelliklere odaklanır. Bir proje hakkında bilinmesi gereken her şeyi öğrenir ve ona yatırım yapıp yapmayacaklarına karar verirler. Bugünkü yazımızda, bu süreçteki kilit araçlardan birini tartışıyoruz: whitepaper. Bunların ne olduğunu, nasıl okunup analiz edileceğini ve bir whitepaper'da nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenme
Jun 14, 2023
Kripto alım-satımda “confluence” nedir ve neden önemlidir?

Kripto alım-satımda “confluence” nedir ve neden önemlidir?

Alım-satımla ilgili sayısız konuyu, göstergeyi ve analiz tekniğini ele alabiliriz, ancak asıl sihir bu farklı konular sinerjik bir alım-satım sisteminde birleştirildiğinde ortaya çıkar. Bugünkü makalemizde “confluence” kavramını, ne anlama geldiğini ve alım-satım işlemlerinizi nasıl bir üst seviyeye taşıyabileceğini ele alacağız. Farklı alım-satım araçları farklı yönlü ipuçları sağlar. Varsayımsal bulmacanın bu parçalarını bir araya getirmek, piyasanın nereye gittiğine dair daha net bir resim o
Jun 6, 2023

We use cookies to improve your experience. To find out more, please read our Privacy Policy. By clicking "Accept", you consent to our cookie and Privacy Policy. Or you may click “Decline”to refuse to consent.

Stay Connected

WOO connects traders, exchanges, institutions, and DeFi platforms with democratized access to the best-in-class liquidity and trading execution at zero or low cost.

Terms of Service Privacy Policy Information Security Statement