Doların Gücü, BTC ve Kriptoya Olan İştahı Azaltıyor - Bu Ne Zaman Sona Erecek?

Doların Gücü, BTC ve Kriptoya Olan İştahı Azaltıyor - Bu Ne Zaman Sona Erecek?

WOO Network Kurucu Ortağı Jack Tan'ın kişisel görüşleridir.

Geçtiğimiz on yılda tanık olduğumuz gibi Bitcoin'in (BTC) değer deposu veya “21. yüzyılın dijital altını” olacağı düşünceleri, erken benimseyenlerin tahmin ettiği gibi gerçekleşmedi. BTC ve teknoloji hisseleri arasındaki yüksek korelasyon göz önüne alındığında, BTC genellikle bir risk varlığı olarak değerlendirilir.

WOO Network Insights, Bitcoin vs SP500

Bundan emin olmak için BTC'nin USD paritesindeki fiyatının, boğa koşusunda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.000 dolardan 19.000 dolar ile 20.000 dolar bandına yaşadığı düşüş örnek verilebilir. Riskli varlıkların yaşadığı makro düşüş nedeniyle yatırımcılar, daha fazla Bitcoin tutmak için acele etmiyorlar, sadece “değer deposu” olacağı düşüncelerini alaya alıyorlar.

Yukarıda bahsedilenler, piyasanın mevcut görünümü hakkında değerlendirmedir. Piyasanın daha iyi performans göstermesi için kişinin farklı bir görüşe sahip olması ve fikir birliği değişene kadar bu görüşün daha doğru bir şekilde ortaya çıkması gerekir.

USD'nin gücünü BTC'nin değerinin bir göstergesi olarak kullanmanın doğru olup olmadığını sorduk mu? Kriz zamanlarında temerrüt alternatiflerinden biri olan altın, savaşa, enflasyona ve özkaynak erimesine rağmen neden iyi performans gösteremedi? BTC'nin “değer deposu” söylentileri neden gerçekleşmedi?

Cevap, USD gibi itibari paraların satın alma gücü açısından güçlü bir değere sahip olması nedeniyle, yatırımcıların alternatif bir para sistemi aramaya gerek duymadıklarıdır. Örneğin, ABD para arzı 2020'de 3,8 trilyon arttı veya kapsamlı niceliksel genişleme (Quantitative Easing - QE) nedeniyle şimdiye kadar basılan tüm dolarların yüzde 20'sine tekabül ediyor. O zaman bile enflasyon oranları düşüktü.

Bununla birlikte, rejim değişikliği yaşattığı için enflasyonun, Covid’den daha riskli olduğunu görüyoruz. Bu, işgücü kıtlığı (fazla sayıdaki istifalar), bir enerji krizi (Rusya savaşı, fosil yakıtlara on yıllık yetersiz yatırım) ve düşük mal arzı (Çin'in ayrılması, yarı iletken maddelerin üretimindeki artış) nedeniyle yaşanan yüksek enflasyon rejimine yapısal bir geçiş yaşanabilir.

WOO Network Insights, ABD Enflasyonu

Fed’in politika faizleri konusundaki şahin duruşu, USD’nin güçlenmesine neden oldu. Ancak yakın gelecekte, düşük ekonomik büyüme ve yüksek işsizlik yeni normal olmaya başlarken, enflasyon oranlarının tahmin edilenden daha kötü olma ihtimali var. Eğer öyle olacaksa, modern demokratik hükümetler için ilk sınav, hangi yolu izleyeceklerini belirlemektir.

Tarih bize hükümetlerin her zaman daha kolay seçeneği seçtiğini, yani çıkış yollarını yazdırdığını söylüyor. Ancak geçtiğimiz on yıllarda yaşadığımız düşük enflasyon rejimindeki niceliksel genişleme, yüksek enflasyon ortamından tamamen farklıdır.

Bu yol bir kez seçildiğinde, itibari para değer kaybetmeye başlayacaktır. İngiltere'den başka bir yere bakmayın, yeni hükümetin mini bütçesi, Sterlin'in (bir zamanlar dünyanın rezerv para birimi) nasıl değersiz bir paraya dönüştüğünün iyi bir örneği oldu.

Gözlemlediğimiz gibi geçen ay üçüncü üç çeyrek puanlık faiz artırımı ile Fed hala şahin ve bu nedenle tüm varlıklar USD'ye çevriliyor. Fed'in gelecek yıl aynı zamanda çok daha kötü bir ekonomik görünümde şahin duruşunu devam ettirip ettirmeyeceğinden emin değiliz. Bu senaryoda, “değer deposu” olma hayaline oldukça yaklaşacak. Bu “değer deposu” anlatısı şu anda sadece bir meme, ama gelecek yıl gerçeğe dönüşme şansının yüksek olduğunu görüyoruz.

Bu senaryonun gerçekleşme ihtimaline dair işaretleri görmek için yakından izleyeceğiz ve bu ihtimale yakınlaştıkça güncellemeler paylaşmaya devam edeceğiz. Jeopolitik, ekonomi ve teknolojinin kesiştiği noktada çalışmak için ne harika bir zaman.


Yukarıdaki içerik, yatırım ve ticaret stratejileri için bir tavsiye değildir. Ayrıca herhangi bir ürün veya hizmetin teklifi, talebi veya tavsiyesi olarak nitelendirilemez. İçerik sadece bilgi paylaşımı amaçlıdır. İçeriği bir yatırım tavsiyesi olarak alan herkes, sonucunda doğacak sorunları kendisi üstlenir.

Read Next
Kantitatif sıkılaştırma nedir ve kripto piyasalarını nasıl etkiler?

Kantitatif sıkılaştırma nedir ve kripto piyasalarını nasıl etkiler?

Para politikası son zamanlarda dikkatleri üzerine çekti ve birçok kripto yatırımcısı Jerome Powell ve Janet Yellen'ın söyleyeceklerine dikkat etmeye başladı. Yüksek enflasyon günümüzde pek çok ekonominin karşı karşıya olduğu bir sorun ve bu nedenle merkez bankaları enflasyonu istedikleri seviyelere çekmek için kantitatif sıkılaştırmaya başvuruyor. Bugünkü makalemizde kantitatif sıkılaştırma kavramını, nasıl işlediğini ve kripto piyasalarını nasıl etkilediğini derinlemesine inceleyeceğiz. Kantit
Jun 16, 2023
Whitepaper (Teknik Doküman) nedir ve nasıl okunur?

Whitepaper (Teknik Doküman) nedir ve nasıl okunur?

Çoğu kripto yatırımcısı bilinçli kararlar vermek için teknik analiz kullanır, ancak daha küçük bir grup grafikleri neredeyse tamamen göz ardı eder ve bunun yerine temel özelliklere odaklanır. Bir proje hakkında bilinmesi gereken her şeyi öğrenir ve ona yatırım yapıp yapmayacaklarına karar verirler. Bugünkü yazımızda, bu süreçteki kilit araçlardan birini tartışıyoruz: whitepaper. Bunların ne olduğunu, nasıl okunup analiz edileceğini ve bir whitepaper'da nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenme
Jun 14, 2023
Kripto alım-satımda “confluence” nedir ve neden önemlidir?

Kripto alım-satımda “confluence” nedir ve neden önemlidir?

Alım-satımla ilgili sayısız konuyu, göstergeyi ve analiz tekniğini ele alabiliriz, ancak asıl sihir bu farklı konular sinerjik bir alım-satım sisteminde birleştirildiğinde ortaya çıkar. Bugünkü makalemizde “confluence” kavramını, ne anlama geldiğini ve alım-satım işlemlerinizi nasıl bir üst seviyeye taşıyabileceğini ele alacağız. Farklı alım-satım araçları farklı yönlü ipuçları sağlar. Varsayımsal bulmacanın bu parçalarını bir araya getirmek, piyasanın nereye gittiğine dair daha net bir resim o
Jun 6, 2023

We use cookies to improve your experience. To find out more, please read our Privacy Policy. By clicking "Accept", you consent to our cookie and Privacy Policy. Or you may click “Decline”to refuse to consent.

Stay Connected

WOO connects traders, exchanges, institutions, and DeFi platforms with democratized access to the best-in-class liquidity and trading execution at zero or low cost.

Terms of Service Privacy Policy Information Security Statement