Doların Gücü, BTC ve Kriptoya Olan İştahı Azaltıyor - Bu Ne Zaman Sona Erecek?

Doların Gücü, BTC ve Kriptoya Olan İştahı Azaltıyor - Bu Ne Zaman Sona Erecek?

WOO Network Kurucu Ortağı Jack Tan'ın kişisel görüşleridir.

Geçtiğimiz on yılda tanık olduğumuz gibi Bitcoin'in (BTC) değer deposu veya “21. yüzyılın dijital altını” olacağı düşünceleri, erken benimseyenlerin tahmin ettiği gibi gerçekleşmedi. BTC ve teknoloji hisseleri arasındaki yüksek korelasyon göz önüne alındığında, BTC genellikle bir risk varlığı olarak değerlendirilir.

WOO Network Insights, Bitcoin vs SP500

Bundan emin olmak için BTC'nin USD paritesindeki fiyatının, boğa koşusunda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.000 dolardan 19.000 dolar ile 20.000 dolar bandına yaşadığı düşüş örnek verilebilir. Riskli varlıkların yaşadığı makro düşüş nedeniyle yatırımcılar, daha fazla Bitcoin tutmak için acele etmiyorlar, sadece “değer deposu” olacağı düşüncelerini alaya alıyorlar.

Yukarıda bahsedilenler, piyasanın mevcut görünümü hakkında değerlendirmedir. Piyasanın daha iyi performans göstermesi için kişinin farklı bir görüşe sahip olması ve fikir birliği değişene kadar bu görüşün daha doğru bir şekilde ortaya çıkması gerekir.

USD'nin gücünü BTC'nin değerinin bir göstergesi olarak kullanmanın doğru olup olmadığını sorduk mu? Kriz zamanlarında temerrüt alternatiflerinden biri olan altın, savaşa, enflasyona ve özkaynak erimesine rağmen neden iyi performans gösteremedi? BTC'nin “değer deposu” söylentileri neden gerçekleşmedi?

Cevap, USD gibi itibari paraların satın alma gücü açısından güçlü bir değere sahip olması nedeniyle, yatırımcıların alternatif bir para sistemi aramaya gerek duymadıklarıdır. Örneğin, ABD para arzı 2020'de 3,8 trilyon arttı veya kapsamlı niceliksel genişleme (Quantitative Easing - QE) nedeniyle şimdiye kadar basılan tüm dolarların yüzde 20'sine tekabül ediyor. O zaman bile enflasyon oranları düşüktü.

Bununla birlikte, rejim değişikliği yaşattığı için enflasyonun, Covid’den daha riskli olduğunu görüyoruz. Bu, işgücü kıtlığı (fazla sayıdaki istifalar), bir enerji krizi (Rusya savaşı, fosil yakıtlara on yıllık yetersiz yatırım) ve düşük mal arzı (Çin'in ayrılması, yarı iletken maddelerin üretimindeki artış) nedeniyle yaşanan yüksek enflasyon rejimine yapısal bir geçiş yaşanabilir.

WOO Network Insights, ABD Enflasyonu

Fed’in politika faizleri konusundaki şahin duruşu, USD’nin güçlenmesine neden oldu. Ancak yakın gelecekte, düşük ekonomik büyüme ve yüksek işsizlik yeni normal olmaya başlarken, enflasyon oranlarının tahmin edilenden daha kötü olma ihtimali var. Eğer öyle olacaksa, modern demokratik hükümetler için ilk sınav, hangi yolu izleyeceklerini belirlemektir.

Tarih bize hükümetlerin her zaman daha kolay seçeneği seçtiğini, yani çıkış yollarını yazdırdığını söylüyor. Ancak geçtiğimiz on yıllarda yaşadığımız düşük enflasyon rejimindeki niceliksel genişleme, yüksek enflasyon ortamından tamamen farklıdır.

Bu yol bir kez seçildiğinde, itibari para değer kaybetmeye başlayacaktır. İngiltere'den başka bir yere bakmayın, yeni hükümetin mini bütçesi, Sterlin'in (bir zamanlar dünyanın rezerv para birimi) nasıl değersiz bir paraya dönüştüğünün iyi bir örneği oldu.

Gözlemlediğimiz gibi geçen ay üçüncü üç çeyrek puanlık faiz artırımı ile Fed hala şahin ve bu nedenle tüm varlıklar USD'ye çevriliyor. Fed'in gelecek yıl aynı zamanda çok daha kötü bir ekonomik görünümde şahin duruşunu devam ettirip ettirmeyeceğinden emin değiliz. Bu senaryoda, “değer deposu” olma hayaline oldukça yaklaşacak. Bu “değer deposu” anlatısı şu anda sadece bir meme, ama gelecek yıl gerçeğe dönüşme şansının yüksek olduğunu görüyoruz.

Bu senaryonun gerçekleşme ihtimaline dair işaretleri görmek için yakından izleyeceğiz ve bu ihtimale yakınlaştıkça güncellemeler paylaşmaya devam edeceğiz. Jeopolitik, ekonomi ve teknolojinin kesiştiği noktada çalışmak için ne harika bir zaman.


Yukarıdaki içerik, yatırım ve ticaret stratejileri için bir tavsiye değildir. Ayrıca herhangi bir ürün veya hizmetin teklifi, talebi veya tavsiyesi olarak nitelendirilemez. İçerik sadece bilgi paylaşımı amaçlıdır. İçeriği bir yatırım tavsiyesi olarak alan herkes, sonucunda doğacak sorunları kendisi üstlenir.

Read Next
FOMC için beklentiler ve BTC hareket tahmini - KTG tarafından hazırlanmıştır

FOMC için beklentiler ve BTC hareket tahmini - KTG tarafından hazırlanmıştır

Son haftalarda BTC için pek bir şey değişmedi. Bu yıl iki ayaklı yükseliş trendinin ardından konsolide olduk. Pazar günü, 22.300 dolar seviyesi, alış baskısının kaydedilmesi nedeniyle destek olarak çalıştı. BTC hafta ortasında yukarı yönlü hareket etmeye çalıştı, ancak bu, sürdürülebilir olmadı ve hemen satışlar geldi. Pazar günkü girişim yine başarısız oldu ve böylece tekrar konsolide alanına geriledi. Tercihimizi uzun vadeli düşünmek ve gün içi zayıflıkları alım fırsatı olarak kullanmak yönü
Jan 31, 2023
WOO Network, trader'ların performansını en üst düzeye çıkarmak için KTG ile ortaklık yapıyor

WOO Network, trader'ların performansını en üst düzeye çıkarmak için KTG ile ortaklık yapıyor

WOO X'teki alım satım deneyimini geliştirmek ve kullanıcılara güvenilir piyasa verileri sağlamak amacıyla WOO Network, kripto varlık piyasalarında uzmanlaşmış 30 deneyimli trader'dan oluşan ekibe sahip tescilli bir ticaret şirketi olan Kronos Trading Group (KTG) ile ortaklık kurdu. KTG, her trader'ın kişiliğine ve işlem tarzına bağlı şekilde farklı stratejiler uygulayarak kar elde etmek için fiyat hareketine dayalı ve kısa vadeli isteğe bağlı alım satım işlemleri gerçekleştirir. Piyasa yapıcı f
Jan 19, 2023
Bitcoin fiyatı, TÜFE verileri sonrasında 19.000 dolara ulaşamadan düştü

Bitcoin fiyatı, TÜFE verileri sonrasında 19.000 dolara ulaşamadan düştü

ABD hükümeti, tüketici fiyat endeksinde (TÜFE) bir düşüş ve çekirdek TÜFE'de ise artış gerçekleştiğini açıkladı. Her ikisi de Bloomberg'in tahminlerine uygun ancak piyasanın beklediği kadar düşük değil. Bu habere tepki gösteren Bitcoin, 19.000 dolar seviyesine ulaşamadan düşüş yaşamaya başladı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu'nun son enflasyon raporuna göre tüketici fiyatları Aralık ayında %0,1 oranında azaldı. CNBC'ye göre TÜFE'deki düşüş, Nisan 2020'den bu yana görülen en büyük düşüş oldu
Jan 13, 2023

We use cookies to improve your experience. To find out more, please read our Privacy Policy. By clicking "Accept", you consent to our cookie and Privacy Policy. Or you may click “Decline”to refuse to consent.

Stay Connected

WOO Network connects traders, exchanges, institutions, and DeFi platforms with democratized access to the best-in-class liquidity and trading execution at zero or low cost.

Terms of Service Privacy Policy Information Security Statement