Bitcoin fiyatı, TÜFE verileri sonrasında 19.000 dolara ulaşamadan düştü

Bitcoin fiyatı, TÜFE verileri sonrasında 19.000 dolara ulaşamadan düştü

ABD hükümeti, tüketici fiyat endeksinde (TÜFE) bir düşüş ve çekirdek TÜFE'de ise artış gerçekleştiğini açıkladı. Her ikisi de Bloomberg'in tahminlerine uygun ancak piyasanın beklediği kadar düşük değil.

Bu habere tepki gösteren Bitcoin, 19.000 dolar seviyesine ulaşamadan düşüş yaşamaya başladı.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu'nun son enflasyon raporuna göre tüketici fiyatları Aralık ayında %0,1 oranında azaldı. CNBC'ye göre TÜFE'deki düşüş, Nisan 2020'den bu yana görülen en büyük düşüş oldu ve bir yıl öncesine göre %1,5 düşen benzin fiyatlarındaki sert düşüşe bağlandı. Öte yandan çekirdek TÜFE, Kasım ayındaki %0,2'lik artışa kıyasla Aralık ayında %0,3 arttı. Yıllık bazda ise TÜFE %6,5 artarken çekirdek TÜFE %5,7 arttı.

TÜFE açıklamasına dakikalar kala Bitcoin fiyatı yaklaşık 18.300 dolardan 18.000 dolar seviyesine kadar düştü. Alım baskısı tekrardan arttı ve Bitcoin'in 18.800 dolara yükselmesine yardım etti.

WOO Network analisti Tiffany Wang, "Bugünkü TÜFE baskısı Bloomberg'in tahminleriyle uyumluydu, ancak piyasa bir hata payı bekliyordu" dedi.

Wang, TÜFE haberleriyle birlikte piyasaların başlangıçta risk varlıklarını sattığını söyledi.

"Barınma hizmeti beklentilerin üzerinde talep gördü" diyen Wang, "Zillow (ABD'nin en büyük emlak piyasası) zaten kiralarda bir düşüş olduğunu belirtmişti ve TÜFE sadece devam eden sözleşme yenilemelerini yansıtıyor.

Bu, barınma hariç hizmetlerin beklentinin altında olduğu anlamına geliyor ve bu da risk duyarlılığı için iyi" diye ekledi.

Kripto piyasası için daha iyi risk duyarlılığı

Düşük TÜFE, Fed'in daha az şahin duruşuyla birlikte güçlü bir iş gücü piyasası gösterirken, 2023 için boğa senaryosudur. Bu da kripto piyasası için daha iyi bir risk duyarlılığı anlamına geliyor.

Kripto yenilikleri, geçen yıldan çıkarılan derslere dayanarak ilerleyecek. Kripto varlıkların kısa vadeli fiyatlandırılması ve yeniden değerlendirilmesi, Fed'in ABD enflasyonunu frenlemek için şahin duruşunun, Ukrayna'da devam eden savaşın ve insanların kripto sektörüne olan kötü bir şekilde kaybedilmiş güveninin oluşturduğu zemin üzerinde şekillenecek.


Yukarıdaki içerik, yatırım ve ticaret stratejileri için bir tavsiye değildir. Ayrıca herhangi bir ürün veya hizmetin teklifi, talebi veya tavsiyesi olarak nitelendirilemez. İçerik sadece bilgi paylaşımı amaçlıdır. İçeriği bir yatırım tavsiyesi olarak alan herkes, sonucunda doğacak sorunları kendisi üstlenir.

Bu belgenin içeriği farklı dillere çevrilmiş ve farklı platformlarda paylaşılmıştır. Farklı gönderiler arasında yanlış çevirilerden kaynaklanan herhangi bir farklılık veya tutarsızlık olması durumunda, resmi web sitemizdeki İngilizce versiyonu geçerli olacaktır.

Read Next
Kantitatif sıkılaştırma nedir ve kripto piyasalarını nasıl etkiler?

Kantitatif sıkılaştırma nedir ve kripto piyasalarını nasıl etkiler?

Para politikası son zamanlarda dikkatleri üzerine çekti ve birçok kripto yatırımcısı Jerome Powell ve Janet Yellen'ın söyleyeceklerine dikkat etmeye başladı. Yüksek enflasyon günümüzde pek çok ekonominin karşı karşıya olduğu bir sorun ve bu nedenle merkez bankaları enflasyonu istedikleri seviyelere çekmek için kantitatif sıkılaştırmaya başvuruyor. Bugünkü makalemizde kantitatif sıkılaştırma kavramını, nasıl işlediğini ve kripto piyasalarını nasıl etkilediğini derinlemesine inceleyeceğiz. Kantit
Jun 16, 2023
Whitepaper (Teknik Doküman) nedir ve nasıl okunur?

Whitepaper (Teknik Doküman) nedir ve nasıl okunur?

Çoğu kripto yatırımcısı bilinçli kararlar vermek için teknik analiz kullanır, ancak daha küçük bir grup grafikleri neredeyse tamamen göz ardı eder ve bunun yerine temel özelliklere odaklanır. Bir proje hakkında bilinmesi gereken her şeyi öğrenir ve ona yatırım yapıp yapmayacaklarına karar verirler. Bugünkü yazımızda, bu süreçteki kilit araçlardan birini tartışıyoruz: whitepaper. Bunların ne olduğunu, nasıl okunup analiz edileceğini ve bir whitepaper'da nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenme
Jun 14, 2023
Kripto alım-satımda “confluence” nedir ve neden önemlidir?

Kripto alım-satımda “confluence” nedir ve neden önemlidir?

Alım-satımla ilgili sayısız konuyu, göstergeyi ve analiz tekniğini ele alabiliriz, ancak asıl sihir bu farklı konular sinerjik bir alım-satım sisteminde birleştirildiğinde ortaya çıkar. Bugünkü makalemizde “confluence” kavramını, ne anlama geldiğini ve alım-satım işlemlerinizi nasıl bir üst seviyeye taşıyabileceğini ele alacağız. Farklı alım-satım araçları farklı yönlü ipuçları sağlar. Varsayımsal bulmacanın bu parçalarını bir araya getirmek, piyasanın nereye gittiğine dair daha net bir resim o
Jun 6, 2023

We use cookies to improve your experience. To find out more, please read our Privacy Policy. By clicking "Accept", you consent to our cookie and Privacy Policy. Or you may click “Decline”to refuse to consent.

Stay Connected

WOO connects traders, exchanges, institutions, and DeFi platforms with democratized access to the best-in-class liquidity and trading execution at zero or low cost.

Terms of Service Privacy Policy Information Security Statement