Adil bir sosyal ticaret platformuna duyulan ihtiyaç

Adil bir sosyal ticaret platformuna duyulan ihtiyaç

Sosyal ticaret, yatırımcının, kendine benzer yatırımcıların yanı sıra uzman trader'ları gözlemlediği ve yatırım stratejilerini işlem kopyalama (copy trade) veya ayna ticareti (mirror trade) yoluyla takip ettiği bir yatırım şeklidir. Finansal piyasalar hakkında çok az bilgi sahibi olanların veya hiç bilgi sahibi olmayanların da yapabileceği sosyal ticaret, geleneksel varlık yöneticilerine göre düşük maliyetli ve gelişmiş bir alternatif olarak tanımlanıyor.

Kısa vadeli varlık yönetimi için bir DeFi ve SocialFi protokolü olan STFX'in (Single Trade Finance Exchange) arkasındaki ekiple, bu tür bir altyapıya olan ihtiyacı ve tüm katılımcıların avantajlardan yararlanmasını sağlayacak gereklilikleri ayrıntılı olarak konuştuk.

En popüler sosyal ticaret modelinin zorlukları

Twitter Space etkinliğimizde STFX topluluk ve büyüme başkanı Peach (Twitter'daki adı), çoğu trader'ın bunu fark etmese de zaten sosyal ticaret yaptığını ve kripto varlıklardan bahsedilen bir topluluk olan "Crypto Twitter" yani CT'nin var olmasının sebebinin bu olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, CT, daha kapsamlı bir sosyal ağın parçası olduğu için ideal bir sosyal ticaret platformu olamadı.

Peach,

"Farklı katılımcıların nasıl olduğuna veya ticaretle nasıl ilişki kurduklarına bağlı olarak bir sosyal ticaret altyapısı inşa etmenin pek çok farklı yolu var. Bu tür bir gelişme, ticaret yapma şeklinizi değiştirmenizi sağlar” dedi.

Ek olarak, STFX topluluk ve büyüme başkanı, “Twitter'ın Elon Musk tarafından yeni satın alınmış olması gerçekten ilginç. Twitter'da, en yüksek büyüme gösteren sektörler niş sektörlerdir. Sosyal ticaret belki de Twitter'da zaten bir değerdir, sadece çok fazla bir gelişme yok” dedi.

STFX'in öngördüğü platform, katılımcıların düşüncelerini paylaşabilecekleri ve hızlı bir şekilde ticaret yapabilecekleri, şeffaflık için paylaşımlarına zaman damgası ekleyebilecekleri ve hızlı bir geri bildirim döngüsü sağlayabilecekleri bir platformdur.

Tek çözüm "kasalaştırma"

STFX'ten @MustStopMurad, şirketinin "vaultification"ı (kasalaştırma) bir çözüm olarak gördüğünü söyledi. STFX tarafından açıklandığı gibi kasalar, kasa içindeki varlıkların getirilerini en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan ilişkili bir stratejiye sahip fon havuzlarıdır. Kasalar, yatırımcılara optimum zincir üstü verimli çiftçilik, kazanç veya yatırım stratejileri aramak için çok fazla zaman harcamamalarını sağlar. Benzer şekilde, kasalar yatırımcıları yüksek işlem ücretlerinden kurtarabilir.

Twitter kullanıcı adı @MustStopMurad olan STFX çalışanı,

"İlk prensiplerden yola çıkarak düşünürsek, insanlar Twitter, Discord, Telegram ve diğer birçok platformda ne yapıyor? Başkalarının ne yaptığını anlamaya çalışıyorlar. Trendlerin ne olduğunu anlamaya çalışıyorlar. Belki başarısızlıklarına gülüyorlar ve ne zaman bir yatırımları olsa, başkalarıyla biraz dalga geçmeye çalışıyorlar.

STFX'te yapmaya çalıştığımız şey esasen, insanların tüm bunları yapmasına yardımcı olan bir platform inşa etmek. Paylaşılan içeriklerin çoğu açıkça zincir üzerinde zaman damgalı olacak. Böylece kimse hiçbir şey hakkında yalan söyleyemez. Çünkü kelimenin tam anlamıyla hepsi zincir halinde, sonsuza dek tarihin akışına gömülü.

Başlamak için yönlü ticarete odaklanmak istiyoruz ve kasalarımızın her biri tamamen farklı bir ticaret fikrini temsil ediyor. Platformumuz tamamen izinsizdir, bu nedenle Arbitrum cüzdanı olan herkes kendi kasasını oluşturabilir. STFX'in mümkün olduğunca izinsiz, merkezi olmayan ve gözetimsiz olmasını hedefliyoruz" dedi.

Sosyal ticaret için ayırt edici kullanım durumu: fenomenler yerine beceriyi ödüllendirme

Mevcut sosyal ticaret altyapısının büyük bir eksikliği, kalitenin doğrulanamamasıdır. Kaybedenleri silmek ve yalnızca kazananları göstermek için Twitter akışını manipüle etme durumu, yanlış bir kamu kaydı oluşturur ve çarpık bir başarı oranı sunar. Örneğin, Peach, sosyal medyada çok sayıda takipçisi olan ancak aslında ticarette iyi olmayan bazı kişilere atıfta bulundu. Bir fenomenin PnL gönderilerinde "öğeleri incele" kullandığının bilinen bir şey olduğunu söyledi.

"Sadece bir fenomen olmak yerine, bu fenomen ne dedi, belli bir noktada ne tweet attı ve gerçekte ne yaptı? şeklinde takip etmek önemlidir. Portföylerinde 10 milyon dolarlık varlığa sahip olmayan ama becerisi yüksek trader'lar var. İnsanların alım satımda iyi oldukları şeyleri ölçeklendirebilmeleri için daha iyi bir altyapıya ihtiyacımız var."

WOO Network'ün bu altyapıyı getirme çabalarının bir parçası olarak, kullanıcıların WOO X'teki ilk 100 yatırımcıyı görmelerine ve takip etmelerine olanak tanıyan bir skor tablosu özelliği eklendi. Liste, PnL, ROI ve Sharpe Oranı'na göre farklı zaman dilimlerinde sıralanabilir. Panodaki bilgiler, panonun sağ üst köşesinde seçtiğiniz dönemde ana hesap ve alt hesaplardaki GUI ticareti ve API ticareti dahil olmak üzere toplam ticaret kaydından hesaplanır.

WOO Network ekosistem ekibinden Josh Workman, WOO X topluluğu için şunları söyledi:

"Son zamanlarda lider tablomuzun piyasaya sürülmesiyle çok fazla sosyal ticaret hedefimiz var. Biliyorsunuz, ürün paketimizi bu yöne taşırken ticaret sırasında sosyal etkileşimi desteklemeye yönelik ürünlere ve altyapıya yönelik bu hedefte oldukça uyumluyuz."

Sosyal ticaret altyapısı mevcut olsa da mükemmel olmaktan uzaktır. Çümkü yetenekle değil, ün ile yönlendirilir. Hem WOO Network hem de STFX, sosyal ticarette yeni bir standart yaratmayı, kaliteyi tanıma konusundaki varsayımları ortadan kaldırmayı ve piyasa katılımcılarının sektördeki en iyi trader'ları bulup takip etmeleri için daha kolay giriş sağlamayı amaçlıyor.

Editörün Notu:

Yakın zamanda, FTX fiyaskosunun neden olduğu kripto piyasasının son çöküşünde sosyal ticaretin etkileşimini gördük. Trader'lar, fenomenlerden, haber kuruluşlarından ve kripto şirketlerinden gelen en son güncellemeleri kontrol etmek için Twitter'ı kullandı. Asıl problem, sağlıklı karar vermek için yanlış bilgileri filtrelemektir.

WOO Network yatırım ekibinden Jason Brannigan,

"Kripto ticaretinin bir sonraki evriminin, katılan herkesi uyumlu hale getirdiğini, ancak aslında yanlış nedenlerle sosyal ticaret yapanları ortadan kaldırdığı noktaya geldiğini düşünüyorum." dedi.


Yukarıdaki içerik, yatırım ve ticaret stratejileri için bir tavsiye değildir. Ayrıca herhangi bir ürün veya hizmetin teklifi, talebi veya tavsiyesi olarak nitelendirilemez. İçerik sadece bilgi paylaşımı amaçlıdır. İçeriği bir yatırım tavsiyesi olarak alan herkes, sonucunda doğacak sorunları kendisi üstlenir.

Bu belgenin içeriği farklı dillere çevrilmiş ve farklı platformlarda paylaşılmıştır. Farklı gönderiler arasında yanlış çevirilerden kaynaklanan herhangi bir farklılık veya tutarsızlık olması durumunda, resmi web sitemizdeki İngilizce versiyonu geçerli olacaktır.

Read Next
Bitcoin, Fed faiz kararına tepki olarak 24.000 USD seviyesine yükseldi

Bitcoin, Fed faiz kararına tepki olarak 24.000 USD seviyesine yükseldi

Kripto yatırımcıları, Fed 25 baz puanlık faiz artırım kararına olumlu tepki verdiğinden, trader'lar memecoin'lerde satış yaparken bile Bitcoin fiyatı 24.000 USD seviyelerine yükseldi. WOO X'te BTC, faiz kararı açıklandığında 24.000 USD seviyelerine yaklaştı ve toplantıdan sonra [TSİ 03:00] 24.257 dolara ulaştı. Bu yazının yazıldığı sırada, BTC, 23.800 dolar civarında işlem görüyor. WOO Network'ün yaptığı ankete göre analistler, piyasanın haberlere olumlu tepki verdiği konusunda hemfikir, ancak
Feb 2, 2023
FOMC için beklentiler ve BTC hareket tahmini - KTG tarafından hazırlanmıştır

FOMC için beklentiler ve BTC hareket tahmini - KTG tarafından hazırlanmıştır

Son haftalarda BTC için pek bir şey değişmedi. Bu yıl iki ayaklı yükseliş trendinin ardından konsolide olduk. Pazar günü, 22.300 dolar seviyesi, alış baskısının kaydedilmesi nedeniyle destek olarak çalıştı. BTC hafta ortasında yukarı yönlü hareket etmeye çalıştı, ancak bu, sürdürülebilir olmadı ve hemen satışlar geldi. Pazar günkü girişim yine başarısız oldu ve böylece tekrar konsolide alanına geriledi. Tercihimizi uzun vadeli düşünmek ve gün içi zayıflıkları alım fırsatı olarak kullanmak yönü
Jan 31, 2023
WOO Network, trader'ların performansını en üst düzeye çıkarmak için KTG ile ortaklık yapıyor

WOO Network, trader'ların performansını en üst düzeye çıkarmak için KTG ile ortaklık yapıyor

WOO X'teki alım satım deneyimini geliştirmek ve kullanıcılara güvenilir piyasa verileri sağlamak amacıyla WOO Network, kripto varlık piyasalarında uzmanlaşmış 30 deneyimli trader'dan oluşan ekibe sahip tescilli bir ticaret şirketi olan Kronos Trading Group (KTG) ile ortaklık kurdu. KTG, her trader'ın kişiliğine ve işlem tarzına bağlı şekilde farklı stratejiler uygulayarak kar elde etmek için fiyat hareketine dayalı ve kısa vadeli isteğe bağlı alım satım işlemleri gerçekleştirir. Piyasa yapıcı f
Jan 19, 2023

We use cookies to improve your experience. To find out more, please read our Privacy Policy. By clicking "Accept", you consent to our cookie and Privacy Policy. Or you may click “Decline”to refuse to consent.

Stay Connected

WOO Network connects traders, exchanges, institutions, and DeFi platforms with democratized access to the best-in-class liquidity and trading execution at zero or low cost.

Terms of Service Privacy Policy Information Security Statement