80 trilyon dolarlık gizli FX borcu için endişelenmeli miyiz?

80 trilyon dolarlık gizli FX borcu için endişelenmeli miyiz?

Crypto Twitter, Reuters'ın Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) kayıtlarına atıfta bulunarak, emeklilik fonlarının ve diğer "banka dışı" finans şirketlerinin FX işlemlerinde 80 trilyon dolardan fazla gizli, bilanço dışı dolar borcuna sahip olduğuna dair raporu üzerine çalkalandı.

Bu rapora göre politika yapıcıları bir belirsizlik içinde bırakma riski taşıyan FX borcu, "kör nokta" olarak tanımlandı. FX piyasaları, örneğin bir Hollandalı emeklilik fonunun veya Japon sigortacının dolar olarak borç alıp daha sonra geri ödemeden önce euro veya yen olarak borç verdiği durumlarda oluşur.

Reuters, FX piyasalarının sorunlarla dolu bir geçmişe sahip olduğunu belirtti. Örneğin, piyasalar hem 2008 küresel mali krizi sırasında hem de Mart 2020'de COVID-19 salgını nedeniyle fon sıkışıklığı yaşadı. Her iki durumda da ABD Federal Rezervi (Fed) gibi merkez bankalarının dolar takas hatlarıyla müdahale etmesini gerektirdi.

Bu haberin kripto endüstrisi üzerindeki etkilerini tam olarak anlamak için WOO Network Ecosystem ekibinden Jason Brannigan ile konuştuk. Yeni başlayanlar için Brannigan, Crypto Twitter'da her zaman bu tür manşetlerin, geleneksel finans dünyasının önümüzde çökmekte olabileceğini gösteren inanılmaz derecede büyük rakamlarla ortaya çıktığını belirtti. Bununla birlikte, haberler endişe verici olsa da asıl olayın genellikle bu başlıklardan daha fazlası olduğunu belirtti.

Rakamları kontrol etmek: Endişelenmeli miyiz?

Brannigan, "Borçlanma araçları TradFi'de yaygın olarak ve genellikle kağıt üzerinde göründüğünden çok daha muhafazakar bir şekilde kullanılır. FX işlemleri, emeklilik fonları ve diğer yatırımcılar için denizaşırı bir yatırım yaparken kur riskinden korunmak için düzenli bir araçtır" dedi.

Örneğin bir Birleşik Krallık emeklilik fonu ABD hisse senetlerine yatırım yaptığında, doğal olarak USD'nin GBP'ye karşı dalgalanma riskini üstlenir. Eğer yatırımınız %10 artar ama para biriminiz USD karşısında %10 yükselirse, kağıt üzerinde kar etmemiş olursunuz.

Yatırım yaptığınız varlığın gerçek getirisine erişmek için sizi döviz dalgalanmalarına karşı koruyan bir FX işlemi yapabilirsiniz. Yüzde 100 hedge yaparsanız ve hedge'i karşılamak için 1 milyon dolar ödemeniz gerekiyorsa, yatırımınız yalnızca kur hareketlerinden dolayı kağıt üzerinde 1 milyon dolar artacaktır, bu nedenle etkilenmezsiniz.

Şimdi bunu trilyonlarca yatırımın yapıldığı küresel, kurumsal bir düzeyde ölçeklendirin ve gerçekte sadece uygun risk yönetimi olan bu kadar önemli döviz borcu seviyelerine nasıl ulaşabileceğinizi görmek kolaydır.

Detaylara dikkat edin

Brannigan, bazı kurumların emlak veya özel sermaye gibi likit olmayan yatırımları hedge edeceğini ve para birimi üzerinde daha yönlü bahisler alacağını açıkladı.

Bu, likit olmayan varlıklar için kağıt üzerinde getirilerin yüksek olabileceği anlamına gelir, ancak döviz hedge'i için tekrar tekrar ödeme yapıyorsanız, çağrı yapıldığında hedge'i geri ödemek için likit varlıklarınız tükenmeye başlayabilir.

Burası felaket potansiyelinin olabileceği yerdir, ancak rakamlara bakarak beklediğiniz ölçekte değil.

Uygun risk yönetimi bunu önlemelidir, ancak son aylardaki sert kur dalgalanmaları ile bazılarının nasıl kolayca hazırlıksız yakalanabileceğini görmeye başlıyorsunuz.

"Doların baskın olmasıyla birlikte, bazı emeklilik fonları hedge'leri için çok fazla ödeme yapacak ve bu da dolar yatırımları likit olmadığında bir sorun haline gelebilir. Yani kağıt üzerinde kardalar, ancak gerçekte, hedge'i karşılamak için likide edebilecekleri varlıkları yok."

Peki bu Crypto Twitter için ne anlama geliyor ve tüm bunlardan ne çıkarmalıyız?

Brannigan, özellikle küresel borç söz konusu olduğunda basında sık sık korkutucu rakamlar yer alsa da çoğu zaman görünenden daha fazlasının olduğunu söylemişti.

WOO Network Ecosystem ekibinden Josh,

"Bu manşetler, geleneksel finans dünyasının çökeceği ve kripto paranın onun yerine geçeceği anlamına mı geliyor? Muhtemelen bu örnekte değil. Geleneksel finans dünyasında pek çok risk var ve kriptonun önümüzdeki on yıllarda dünyayı bozacak birçok yolu var. Ancak şimdilik, daha parlak bir gelecek için yenilik yapmaya ve inşa etmeye devam etmeliyiz, böylece geleneksel finans piyasaları hakkında gerçekten endişelenmemiz gerektiğinde kripto herkes için hazır olacaktır."


Yukarıdaki içerik, yatırım ve ticaret stratejileri için bir tavsiye değildir. Ayrıca herhangi bir ürün veya hizmetin teklifi, talebi veya tavsiyesi olarak nitelendirilemez. İçerik sadece bilgi paylaşımı amaçlıdır. İçeriği bir yatırım tavsiyesi olarak alan herkes, sonucunda doğacak sorunları kendisi üstlenir.

Bu belgenin içeriği farklı dillere çevrilmiş ve farklı platformlarda paylaşılmıştır. Farklı gönderiler arasında yanlış çevirilerden kaynaklanan herhangi bir farklılık veya tutarsızlık olması durumunda, resmi web sitemizdeki İngilizce versiyonu geçerli olacaktır.

Read Next
Bitcoin, Fed faiz kararına tepki olarak 24.000 USD seviyesine yükseldi

Bitcoin, Fed faiz kararına tepki olarak 24.000 USD seviyesine yükseldi

Kripto yatırımcıları, Fed 25 baz puanlık faiz artırım kararına olumlu tepki verdiğinden, trader'lar memecoin'lerde satış yaparken bile Bitcoin fiyatı 24.000 USD seviyelerine yükseldi. WOO X'te BTC, faiz kararı açıklandığında 24.000 USD seviyelerine yaklaştı ve toplantıdan sonra [TSİ 03:00] 24.257 dolara ulaştı. Bu yazının yazıldığı sırada, BTC, 23.800 dolar civarında işlem görüyor. WOO Network'ün yaptığı ankete göre analistler, piyasanın haberlere olumlu tepki verdiği konusunda hemfikir, ancak
Feb 2, 2023
FOMC için beklentiler ve BTC hareket tahmini - KTG tarafından hazırlanmıştır

FOMC için beklentiler ve BTC hareket tahmini - KTG tarafından hazırlanmıştır

Son haftalarda BTC için pek bir şey değişmedi. Bu yıl iki ayaklı yükseliş trendinin ardından konsolide olduk. Pazar günü, 22.300 dolar seviyesi, alış baskısının kaydedilmesi nedeniyle destek olarak çalıştı. BTC hafta ortasında yukarı yönlü hareket etmeye çalıştı, ancak bu, sürdürülebilir olmadı ve hemen satışlar geldi. Pazar günkü girişim yine başarısız oldu ve böylece tekrar konsolide alanına geriledi. Tercihimizi uzun vadeli düşünmek ve gün içi zayıflıkları alım fırsatı olarak kullanmak yönü
Jan 31, 2023
WOO Network, trader'ların performansını en üst düzeye çıkarmak için KTG ile ortaklık yapıyor

WOO Network, trader'ların performansını en üst düzeye çıkarmak için KTG ile ortaklık yapıyor

WOO X'teki alım satım deneyimini geliştirmek ve kullanıcılara güvenilir piyasa verileri sağlamak amacıyla WOO Network, kripto varlık piyasalarında uzmanlaşmış 30 deneyimli trader'dan oluşan ekibe sahip tescilli bir ticaret şirketi olan Kronos Trading Group (KTG) ile ortaklık kurdu. KTG, her trader'ın kişiliğine ve işlem tarzına bağlı şekilde farklı stratejiler uygulayarak kar elde etmek için fiyat hareketine dayalı ve kısa vadeli isteğe bağlı alım satım işlemleri gerçekleştirir. Piyasa yapıcı f
Jan 19, 2023

We use cookies to improve your experience. To find out more, please read our Privacy Policy. By clicking "Accept", you consent to our cookie and Privacy Policy. Or you may click “Decline”to refuse to consent.

Stay Connected

WOO Network connects traders, exchanges, institutions, and DeFi platforms with democratized access to the best-in-class liquidity and trading execution at zero or low cost.

Terms of Service Privacy Policy Information Security Statement